خدمت رسانی شرکت حمل و  نقل جاده ای آذربایجان شرقی  به مسافرین نوروزی
خدمت رسانی شرکت حمل و  نقل جاده ای آذربایجان شرقی  به مسافرین نوروزی

گزارش/ پروین امینی به گزارش صدای آناک/ شرکت حمل و نقل جاده ای استان آذربایجان شرقی همانند سال قبل برای اینکه مسافران نوروزی را با حال خوب و به یادماندنی بدرقه نماید با برگزاری مراسم پویش نوروزی همراهان سفر ایمن برای سومین سال متولی مسافران را راهی و بدرقه  کرد. در این مراسم مدیرکل راهداری و […]

گزارش/ پروین امینی به گزارش صدای آناک/ شرکت حمل و نقل جاده ای استان آذربایجان شرقی همانند سال قبل برای اینکه مسافران نوروزی را با حال خوب و به یادماندنی بدرقه نماید با برگزاری مراسم پویش نوروزی همراهان سفر ایمن برای سومین سال متولی مسافران را راهی و بدرقه  کرد.

در این مراسم مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان شرقی در گفتگو با خبرنگار صدای اناک، از آمادگی تیم‌های راهداری آذربایجان شرقی برای تردد نوروزی گرفته تاپلیس راهور استان و اداره کل راه و شهرسازی و هلال احمر استان و سایر ارگانها و مسئولین استانی خبر داد و افزود: امیدواریم توانسته باشیم خاطرات خوشی را برای مسافران نوروزی رقم زده باشیم.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان‌شرقی  گفت: تیم‌های راهداری با استقرار در جاده‌های استان آماده ارایه خدمات به مسافران در ایام تعطیلات نوروزی  بودند.

وی افزود همچنین رزمایش نوروزی ترافیکی ۱۴۰۳ استان برگزار گردید که در این ایام یک هزار و ۲۰۰ نیرو با بیش از ۸۰۰ دستگاه خودرو در قالب تیم های راهداری برای ارایه خدمات به مسافران در جاده های استان مستقر بودند.

وی با بیان اینکه ۷۲ پایگاه و راهدارخانه در جاده‌های استان برای اسکان اضطراری مسافران نوروزی تجهیز شده است، اظهار کرد: گشت های راهداری نیز با حضور در ۱۳۰ نقطه حادثه آفرین استان اقدامات لازم را برای پیشگیری از بروز حادثه در این نقاط و آشکارسازی آن ها انجام داده  بودند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه تعطیلات عید نوروز امسال با ماه مبارک رمضان مقارن شده است، گفت: پیش‌بینی می‌شود اغلب سفرهای نوروزی در استان بعد از افطار و اوایل شب انجام شده بنابراین احتمال بروز ترافیک در این ساعت در جاده‌ها زیاد است. علیزاده، ادامه داد: با توجه به تداوم شرایط آب و هوایی زمستانی در سطح استان و وجود برف در گردنه‌های برف‌گیر مانند صائین و پیام، ماموریت راهداران در قالب عملیات راهداری زمستانی برای ارایه خدمات به مردم و مسافران تا ۱۵ فروردین سال ادامه دارد.

وی با اشاره به اینکه سرعت رانندگی در این استان نسبت به میانگین کشوری بالا است، یادآور شد: با وجود کاهش تعداد تصادفات جاده‌ای در سطح استان، به علت بالا بودن شدت تصادفات رانندگی، تعداد مرگ و میرهای ناشی از این تصادفات بیش‌تر است.

علیزاده، با تاکید بر ضرورت کاهش سرعت رانندگی در جاده های استان، افزود: امید است رانندگان در ایام تعطیلات نوروزی  وغیرنوروزی با رعایت سرعت مطمئنه و قوانین رانندگی از بروز تصادفات جاده ای پیشگیری کنند و سفری امن و خاطره انگیز برای خود و خانواده فراهم کنند.

همچنین جا دارد از تیم های استقرار راهداری که در طول  نوروز در جاده های استان دور از خانواده حضور داشتند و در ارائه خدمات به مسافران  در ایام نوروز بودند تقدیر و تشکر بعمل آوریم.

در ایام  نوروز  حدود یک هزار و ۲۰۰ نیرو با بیش از ۸۰۰ دستگاه خودرو در قالب تیم های راهداری برای ارایه خدمات به مسافران در جاده های استان مستقر بوده اند

در ادامه گفتگوایشان اظهار نمودند:  ۷۲ پایگاه و راهدارخانه در جاده‌های استان برای اسکان اضطراری مسافران نوروزی تجهیز شده بودند و     گشت های راهداری نیز با حضور در ۱۳۰ نقطه حادثه آفرین استان اقدامات لازم را برای پیشگیری از بروز حادثه در این نقاط و آشکارسازی آن ها انجام  داده ا ند.

علیزاده، ادامه داد: با توجه به تداوم شرایط آب و هوایی زمستانی در سطح استان و وجود برف در گردنه‌های برف‌گیر مانند صائین و پیام، ماموریت راهداران در قالب عملیات راهداری زمستانی برای ارایه خدمات به مردم و مسافران تا ۱۵ فروردین ادامه خواهد داشت.

باید اشاره داشته  باشیم با اینکه سرعت رانندگی در این استان نسبت به میانگین کشوری بالا است، با وجود کاهش تعداد تصادفات جاده‌ای در سطح استان، به علت بالا بودن شدت تصادفات رانندگی، تعداد مرگ و میرهای ناشی از این تصادفات بیش‌تر است.

امید  آن داریم رانندگان در ایام تعطیلات نوروزی و غیر تعطیلات  با رعایت سرعت مطمئنه و قوانین رانندگی از بروز تصادفات جاده ای پیشگیری کنند و سفری امن و خاطره انگیز برای خود و خانواده فراهم کنند.

 اجرای این پویش توسط شرکت حمل و نقل جاده ای استان باعث شده حضور مسئولین  محترم استان همچون استاندار و فرماندار و مدیر کل راه و شهرسازی و مدیر کل حمل و نقل جاده ای و پلیس راهور استان و سایر مسئولین استانی با سخنرانی بعمل آمده در این پویش مسافرین در موقع برگشتن از مسافرت علائمی همچون سرعت کم، رعایت نکات ایمنی در جاده ها و …. رعایت نموده و باعث تصادفات در جاده ها نباشند.

دبیر کمیسیون ایمنی راه های آذربایجان شرقی و مدیرکل راهدارای و حمل و نقل جاده ای استان  در بین این مصاحبه اظهار نمودند: حضور پلیس در نقاط پرحادثه موجب کاهش تصادفات می‌شود.

علیرغم ایمنی بالای جاده ی تازه تاسیس اهر – تبریز، تردد خودوروها از حاشیه جاده ها و کناره های بین مزارع به داخل جاده و سرعت بالای خودروهای عبوری، آمار تصادفات منجر به فوت را در این مسیر افزایش داده است.

ایشان با اشاره به وقوع حادثه مرگبار رانندگی اخیر در این جاده گفت: حضور مستمر و پررنگ پلیس در این مسیر، برای بازدارندگی سرعت های غیرمجاز و تخلفات رانندگی امری ضروری است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی هم  گفت: به منظور فراهم سازی شرایط مناسب و ایمن برای مسافران نوروزی، طرح نوروزی از ۲۰ اسفند امسال تا ۱۴ نوروز ۱۴۰۳ در محورهای مواصلاتی استان اجرا شده و در این خصوص بنا داریم از حضورِ نیروهای پلیس، راهداری و گروه های امداد و نجات تمرکزدایی و آنها را در نقاط مختلف استان  تقدیر و تشکر بعمل آوریم.

ذاکری افزود: با وجود اجرای این اقدامات، فرهنگ رانندگی و رعایت کامل قوانین راهنمایی و رانندگی تنها مولفه ای است که به تنهایی می تواند از بروز بسیاری از سوانح رانندگی و تصادفات سنگین و منجر به فوت جلوگیری کند، از این رو انتظار می رود رانندگان برای ایمنی و امنیت جانِ خود و سرنشینان خودرو، خود را به رعایت قوانین ملزم بدانند.

خدمت رسانی به مسافرین نوروزی با بکارگیری همه ظرفیت ها در آذربایجان شرقی 

در ادامه رئیس شورای هماهنگی حمل و نقل استان آذربایجان شرقی گفت: جهت خدمت رسانی شایسته به مسافرین نوروزی، همه ظرفیت های استانی بکارگیری شده  بود.

سید احمد موسوی در خصوص سفرهای نوروزی سال ۱۴۰۳، از ترمینال بزرگ تبریز، فرودگاه شهید مدنی و راه آهن تبریز بازدید و نحوه خدمت رسانی به مسافران نوروزی را مورد بررسی و ارزیابی قرار داد.
رئیس شورای هماهنگی حمل و نقل استان آذربایجان شرقی پس از بررسی گزارش‌های ارائه شده از اقدامات و برنامه‌ سازمان‌های تابعه وزارت راه و شهرسازی مرتبط با حمل و نقل در حوزه‌های ریلی، هوایی و جاده‌ای بر لزوم هماهنگی منسجم و برنامه ریزی مدوّن برای سهولت سفرها تاکید کرد.موسوی در جریان بازدید از فرودگاه شهید مدنی تبریز گفت: سیستم حمل و نقل در سفرهای نوروزی فراهم کننده آسایش و رفاه مسافران عزیز است و کلیه مدیران مرتبط باید با تمام توان جهت تسهیل در امر حمل و نقل مسافران تلاش کنند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: خوشبختانه امسال کلیه دستگاه های اجرایی استان در این حوزه با بهره مندی از کلیه ظرفیت های استانی در خدمت مسافران نوروزی بوده اند. 

ثبت ۱۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تردد در محورهای آذربایجان شرقی در تعطیلات نوروزی 

در ایام اجرای طرح نوروزی ۱۴۰۳ از ۲۴ اسفند ۱۴۰۲ تا ۱۰ فروردین ۱۴۰۳، تعداد ۱۷ میلیون و۷۰۰ هزار تردد خودرو توسط ۹۸ دستگاه تردد شمار آنلاین در محورهای استان ثبت شده است.

درایام اجرای طرح نوروزی۱۴۰۳ از ۲۴ اسفند ۱۴۰۲ تا ۱۰ فروردین ۱۴۰۳ تعداد ۱۷میلیون و۷۰۰ هزار تردد خودرو توسط ۹۸ دستگاه تردد شمار آنلاین در محورهای استان ثبت شده است. این آمار نسبت به مدت مشابه سال قبل یک درصدکاهش نشان می دهد و براساس این آمار آذربایجان شرقی در ایام تعطیلات نوروزی نهمین استان پر تردد کشوربوده است.آمار تردد ورودی استان در این مدت یک میلیون و ۱۵۰هزار و آمار تردد خروجی استان یک میلیون و ۴۳ هزار دستگاه بوده است.پرترددترین محورهای استان در این ایام محور رفت و برگشت کنارگذر جنوبی شهیدکسایی (تبریز- باسمنج)، محور رفت و برگشت تبریز- ایلخچی، محور رفت و برگشت صوفیان – تبریز، محور رفت و برگشت آزادراه تبریز- زنجان و محور رفت و برگشت ایلخچی-آذرشهر بوده اند که در واقع ۳۰ درصد تردد راه های استان در این ۱۰ محور است.همچنین در این ایام بیشترین ورودی ها به استان از محورهای آزادراه تبریز-زنجان، میاندوآب-ملکان و جزیره اسلامی- تبریز بوده است.

در این ۱۶ روز ناوگان حمل و نقل عمومی مسافری استان اعم از اتوبوس، مینی بوس و سواری کرایه ۲۱۱ هزار و ۶۰۰ مسافر را در داخل و خارج استان جابه جاکرده و تعداد ۲۳هزار و ۷۱۲ مسافر نیز از پایانه های مرزی جلفا و نوردوز تردد کرده اند.

جا دارد از عملکرد خوب و بجا اداره کل حمل و نقل جاده ای استان آذربایجان شرقی و پلیس راه ور و میراث فرهنگی و هلال احمر استان و سایر ارگانها که با نهایت تلاشهای همیشگی توانستند مسافران نوروزی را با خاطرات خوش بدرقه نمایند تقدیرو تشکر بعمل آید.  اجرتان ا خدا