بهره‌گیری از ظرفیت بسیج برای کنترل و نظارت بر بازار کالاهای اساسی در آذربایجان شرقی
بهره‌گیری از ظرفیت بسیج برای کنترل و نظارت بر بازار کالاهای اساسی در آذربایجان شرقی

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان از بهره‌گیری از ظرفیت بسیج برای کنترل و نظارت بر بازار کالاهای اساسی در آذربایجان شرقی خبر داد.به گزارش صدای آناک به نقل ازروابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان، مهندس اکبر فتحی در جلسه کنترل و نظارت بر قیمت کالاهای اساسی با یادآوری در پیش رو بودن سالروز تشکیل بسیج در پنجم […]

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان از بهره‌گیری از ظرفیت بسیج برای کنترل و نظارت بر بازار کالاهای اساسی در آذربایجان شرقی خبر داد.
به گزارش صدای آناک به نقل ازروابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان، مهندس اکبر فتحی در جلسه کنترل و نظارت بر قیمت کالاهای اساسی با یادآوری در پیش رو بودن سالروز تشکیل بسیج در پنجم آذرماه و تبریک آغاز هفته بسیج اظهار کرد: نیروهای بسیج طی سالهای گذشته همواره در شرایط سخت بازار به میدان آمده و با کمک به سازمان های متولی امر زمینه افزایش نظارت بر واحدهای متخلف را فراهم کرده‌اند اینبار نیز در زمینه نظارت بر بازار کالاهای اساسی در آذربایجان شرقی همکاری خواهند نمود.
وی با بیان اینکه این برنامه در پی انعقاد تفاهمنامه تقویت بازرسی میان معاون اول ریاست جمهوری و رئیس سازمان بسیج مستضعفین به منظور استفاده از توان نیروهای بسیج در کنترل و نظارت بر بازار انجام شده است گفت: هدف از نظارت ویژه ، بررسی قیمت‌ها، جلوگیری از دپو کالاها و اقلام ضروری و پایش عملکرد فعالان اقتصادی در سطح بازار می باشد.
وی با اشاره به مجوز ماده ۵۲ قانون نظام صنفی در خصوص بکارگیری نیروهای معتمد در بازرسی، در ارتباط با نحوه همکاری این نیروها افزود: بازرسان سازمان‌ صنعت معدن و تجارت استان در کنار همکاران مدیریت توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان مأمور خواهند شد تا ضمن ارائه تجربیات بازرسی خود و نیز سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان و اتاق اصناف حسب نیاز دوره های آموزشی کاربردی را برای فعالیت نیروهای داوطلب مردمی انجام داده و در این راستا همکاری لازم و تنگاتنگ به منظور نیل به نتیجه مطلوب را انجام دهند.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با بیان اینکه هر دو بعد تولید و نظارت در امر تنظیم بازار دارای اهمیت می باشند گفت: کالاهای اساسی مشمول کمیته نظارت خواهد بود و در صورت مشخص شدن گروه های کالایی، گروه های خاصی از جمله مرغ، تخم مرغ مشمول قیمت گذاری خواهد بود بنابراین می بایستی درچارچوب قانون حرکت نموده و بر اساس قانون برای گروه کالاهای مشمول قیمت گذاری برنامه ریزی نمود.
مهندس فتحی منوط نمودن بحث به عرضه و تقاضا و نادیده گرفتن نظارت را نادرست دانسته و گفت: در صورتی که هیچ احتکار و قاچاقی از کشور صورت نگیرد و تمام محصول عرضه شده در بازار باشد، عرضه و تقاضا در تعیین قیمت جوابگو خواهد بود اما اگر تردیدی در این زمینه وجود دارد که با توجه به قیمت بالای مرغ در کشور همسایه ای مانند عراق احتمال قاچاق مرغ به این کشور وجود دارد، افزایش هر چه بیشتر عرضه بدون نظارت به افزایش قاچاق کالا منجر خواهد شد نه کنترل قیمت.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان بر اهمیت هر دو بعد تولید برای تنظیم بازار و نظارت تاکید کرده و گفت: در دست داشتن آمار دقیق مصرف و تولید به میزان ۱۰ درصد بالاتر از حد مصرف به کنترل بازار خواهد انجامید و بر مبنای دلایل فوق الذکر نظارت نیز از جایگاه پر اهمیتی بر خوردار است.
وی افزود: در صورتی که قیمتهای جهانی یکسان باشد قاچاق کالا و به تبع آن نظارت معنا و مفهومی نخواهد داشت؛ این در حالی است که در کشور ما بابت این کالاها یارانه پرداخت می گردد و قیمت تمام شده کالاها پایین تر است.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان در ارتباط با منابع تامین مالی این طرح، معاونت برنامه ریزی را مکلف به پیگیری اعتباری نمود که براساس تفاهم نامه مصوب ستاد تنظیم بازار کشور سازمان برنامه و بودجه موظف به تامین آن می باشد تا با تبدیل آن به موافقت نامه مشکل اعتباری موجود در این زمینه حل گردد.
وی با تاکید بر اینکه نظارت باید در مبدا صورت گیرد نه در مقصد افزود: مبدا تولید و مقصد بازار است و نظارت باید در تولید صورت گیرد و سامانه هایی که سازمان صمت راه اندازی نموده و سامانه جامع همکاران و صندوق های مکانیزه ای که فروشگاهها باید به آن مجهز گردند می تواند شفاف سازی خوبی در این زمینه انجام دهد و لزوم نظارت فیزیکی را کاهش دهد.


معاون هماهنگی سپاه عاشورا نیز در این جلسه با بیان اینکه بسیج آماده است به جهت شرایط حساس کنونی کشور و جهت اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی در کنار سازمانهای دارای مسئولیت مستقیم در نظارت و تنظیم بازار به انجام وظایف خود بپردازد به همکاریهای پیشین در همین راستا با سازمان صمت اشاره نموده و گفت: هر موقع که نیازی احساس شود بسیج آماده نقش آفرینی است.
سرهنگ الیاس گلمحمدزاده در ارتباط با بحث توزیع مواد اولیه و کالاهای اساسی اظهار داشت: بزرگترین مشکل موجود در این زمینه در حیطه توزیع می باشدکه باید رفع گردد .
وی با اشاره به اینکه قصد و نیت دشمن افزایش نارضایتی در میان مردم می باشد، گفت: هر قدمی که در راستای افزایش رضایت مردم برداشته شود برنامه های استکبار جهانی و دشمنان را نقش بر آب خواهد نمود.

روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان