آذربایجان شرقی بزرگ‌ترین صادر کننده خرما در کشور:آذربایجان شرقی استانی که نخل ندارد اما خرما صادر می‌کند
آذربایجان شرقی بزرگ‌ترین صادر کننده خرما در کشور:آذربایجان شرقی استانی که نخل ندارد اما خرما صادر می‌کند

بزرگ‌ترین صادرکننده خرما در کشور است به گونه‌ای که بیش از ۲۰ هزار تن خرما از این استان به کشورهای مختلف صادر شده است و این استان حتی یک نفر نخل نیز ندارد.استان آذربایجان شرقی با سابقه ۱۲ ساله در زمینه فرآوری و صادرات خرما، در حال حاضر بزرگترین صادر کننده این محصول در کشور […]

بزرگ‌ترین صادرکننده خرما در کشور است به گونه‌ای که بیش از ۲۰ هزار تن خرما از این استان به کشورهای مختلف صادر شده است و این استان حتی یک نفر نخل نیز ندارد.
استان آذربایجان شرقی با سابقه ۱۲ ساله در زمینه فرآوری و صادرات خرما، در حال حاضر بزرگترین صادر کننده این محصول در کشور است به گونه‌ای که بیش از ۲۰ هزار تن خرما از استان آذربایجان شرقی به کشورهای مختلفی صادر می‌شود.
استان آذربایجان شرقی با دارا بودن ۱۵ کارخانه فرآوری و بسته بندی، موفق به شناسایی بازارهای هدف و سلایق آنها شده است و با وارد کردن محصول خرما از ۵ استان حاصلخیز، خود را به عنوان استان برتر در فرآوری و بسته بندی خرما معرفی کرده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی در گفتگو با خبرنگاران گفت: با وجود اینکه خرما یک محصول گرمسیری است و امکان کاشت آن در این استان آذربایجان شرقی وجود ندارد اما در حال حاضر، فرآوری کننده و صادر کننده محصول خرما هستیم.
مهندس اکبر فتحی ادامه داد: تجار، محصول خرما را از مناطق حاصل خیز وارد کرده و در استان آذربایجان شرقی فرآوری و صادر می‌کنند.
وی با اشاره به صنعت فرآوری خرما در استان آذربایجان شرقی افزود: کارخانجات فرآوری خرما در (شهرک سرمایه گذاری خارجی) مرند، شهرک صنعتی عالی نسب، شبستر، آذرشهر، اسکو، بستان آباد و تبریز وجود دارد که به صورت شیره انگور و همچنین بسته بندی شده در بازارهای جهانی پسند، بسته بندی و صادر می‌شود.
مهندس فتحی گفت: استان آذربایجان شرقی حدود ۱۲ سال است که در حوزه فرآوری خرما و صادرات آن، نقش بی بدیلی دارد و از سال گذشته نیز افزایش یافته است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی بیان کرد: تجار قابل در استان آذربایجان شرقی با شناسایی بازارهای هدف در فرآوری، بسته بندی و صنایع تبدیلی اقدامات خوبی انجام داده اند.
وی اصلی‌ترین بازار هدف در صادرات خرما را کشور روسیه معرفی کرده و افزود: صادرات علاوه بر کشور روسیه که اصلی‌ترین بازار هدف می‌باشد به کشورهای ترکیه، ارمنستان و گرجستان نیز انجام می‌پذیرد.
مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی نیز گفت: محصول خرما از ۵ استان فارس، بوشهر، کرمان، بندر عباس و سیستان و بلوچستان به استان آذربایجان شرقی وارد می‌شود.
مهندس ایاز برنو ادامه داد: استان آذربایجان شرقی بزرگترین صادر کننده خرما در کشور است که این محصول به کشورهای روسیه، ترکیه، ارمنستان، گرجستان، اروپا به خصوص کشور آلمان صادر می‌شود.
وی با اشاره به صادرات بیش از ۲۰ هزار تنی خرما از استان آذربایجان شرقی اشاره کرده و گفت: در حال حاضر ۱۵ واحد فرآوری و بسته بندی خرما در شبستر، آذرشهر، اسکو، بستان آباد و تبریز وجود دارد که تعداد واحدهای فرآوری در تبریز بسیار است.
مهندس برنو به تنوع بسیار در محصول خرما اشاره کرده و بیان کرد: معمولاً ۴ نوع خرما صادر می‌شود که در این میان، خرمای صنعتی درجه ۳ نیز به شیره و خمیر خرما تبدیل شده و به کشورهای افغانستان، عراق، ترکیه و روسیه صادر می‌شود.
مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی افزود: ۲۰ هزار تن خرما در بسته‌بندی‌های مختلف به کشورهای هدف صادر می‌شود؛ بدین گونه که کشور ترکیه خواهان بسته بندی‌های بشقابی ۳۰۰ گرمی است و کشور روسیه نیز، خواهان بسته‌بندی قوطی خرما در ۸۰۰ گرم است که از این رو بسته‌بندی مطابق با سلایق بازارهای هدف انجام و صادر می‌شود.

روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان