رئیس فدراسیون ترای‌اتلون در جمع خبرنگاران؛هیات ترای‌اتلون آذربایجان‌شرقی نماد فعالیت است
رئیس فدراسیون ترای‌اتلون در جمع خبرنگاران؛هیات ترای‌اتلون آذربایجان‌شرقی نماد فعالیت است

صدای آناک / مهدی گودرزی، رییس فدراسیون ترای‌اتلون (ورزش‌ سه‌گانه) کشور که به تبریز سفر کرده است، در یک نشست خبری در جمع اصحاب رسانه حضور یافته و اظهار داشت: ما درخصوص ورزش همگانی تعریف درستی نداریم. هر حرکت جسمانی در زندگی ماشینی نمی‌تواند جوابگوی نیازهای جسمی‌باشد. وی با اشاره به اهمیت سرمایه‌گذاری در سه […]

صدای آناک / مهدی گودرزی، رییس فدراسیون ترای‌اتلون (ورزش‌ سه‌گانه) کشور که به تبریز سفر کرده است، در یک نشست خبری در جمع اصحاب رسانه حضور یافته و اظهار داشت: ما درخصوص ورزش همگانی تعریف درستی نداریم. هر حرکت جسمانی در زندگی ماشینی نمی‌تواند جوابگوی نیازهای جسمی‌باشد.

وی با اشاره به اهمیت سرمایه‌گذاری در سه ورزش شنا، دومیدانی و دوچرخه‌سواری، در مورد تاریخچه ورزش ترای‌اتلون گفت: در گذشته اقبال عمومی‌برای این ورزش وجود نداشت و ترای‌اتلون پس از سال‌ها در سال ۲۰۰۰ وارد بازی‌های المپیک و سپس در سال ۲۰۱۶ وارد بازی‌های پارالمپیک شد. در حال حاضر، ترای‌اتلون در بیش از ۱۸۰ کشور عضو دارد که ۱۷۴ کشور دارای ساختار قابل قبول هستند.

رئیس فدراسیون ترای‌اتلون کشور تأکید کرد: شاخه‌های این رشته با سبک‌های مختلف زندگی و هر نوع محدودیت‌ جسمانی در جریان است. نیت ما این است که مردم ترای‌اتلون را مطالبه‌گری کنند و در این راه نیز صداوسیما و همچنین رسانه‌های جمعی باید برای آگاهی‌بخشی و معرفی رشته ترای‌اتلون فعال باشند.

گودرزی با اشاره به جایگاه ترای‌اتلون ایران در جهان خاطرنشان شد: بر اساس ارزیابی سال ۲۰۲۰، فدراسیون ترای‌اتلون ایران در جمع کشورهای عضو در بین ٢۴ کشور برتر در کنار بهترین‌های جهان در این رشته همچون اسپانیا و فرانسه در سطح ۴ توسعه یافتگی قرار دارد که از سطح‌های برتر جهان است. این سطح‌بندی در ۵ طبقه قرار دارد و تنها فدراسیون‌های انگلستان و استرالیا در سطح ۵ و بالاتر از جایگاه حال حاضر ایران قرار دارند.

وی اضافه کرد: از اواخر سال ۹۸ تمرکز ما بر تبلیغ و ترویج ترای‌اتلون در کشور بوده و راهبردهای متفاوتی برای این کار داشتیم. ما در دوران کرونا بالغ بر ۱۰ هزار نفر را در دوره‌های آنلاین آموزش دادیم و الان ۱۰ هزار مبلغ داریم. پس از آن به سراغ نظام باشگاه‌داری رفتیم تا نفرات را از طریق باشگاه به سمت ترای‌اتلون جذب کنیم.

این مقام مسئول با اشاره به پتانسیل موجود در رشته ترای‌اتلون بیان داشت: هیچ استانی از نظر منابع طبیعی و امکانات سخت‌افزاری برای برگزاری مسابقات ترای‌اتلون محدودیت ندارد. برنامه‌هایی برای مسابقات زمستانی داریم و چند استان هم به میزبانی تمایل نشان داده‌اند.

وی در ادامه از عملکرد هیات ترای‌اتلون آذربایجان‌شرقی تمجید و اذعان کرد: هیات ترای‌اتلون آذربایجان‌شرقی در چند سال اخیر همواره در بین ۳ هیات برتر کشور قرار داشته است. این هیات‌ نماد فعالیت بوده و الگوی خوبی برای سایر هیات‌های استانی است.

گودرزی یادآور شد: سال ۹۸ مطالبه جمعی این بود که دانش مربیان ایرانی بالاتر برود، در همین راستا ما از سرجیو سانتوس دعوت کردیم تا به ایران آمده و هدایت این رشته را بر عهده بگیرد، اما متاسفانه به دلیل محدودیت‌هایی که رییس‌جمهور وقت آمریکا برای حضور افراد در ایران اعمال کرده بود، امکان استفاده حداکثری از ظرفیت ایشان فراهم نشد. ما هرچقدر تلاش کردیم از نظر ارزی به جمع‌بندی برسیم تا قرارداد دو ساله با آقای سانتوس منعقد کنیم، به نتیجه نرسیدیم.‌

«ساختار ترای‌اتلون انعطاف‌پذیر است» رئیس فدراسیون ترای‌اتلون کشور با ذکر این عبارت ابراز داشت: امروز به همین خاطر نگاه حرفه‌ای به سمت ترای‌اتلون وجود دارد.ما وارد کننده مربی هستیم و سال‌ها ادعا می‌کنیم که خط تولید مربی داریم و باید این ادعا را در عمل ثابت کنیم. فدراسیون ترای‌اتلون برای اولین بار با قانون کار مربی استخدام می‌کند. درحال حاضر مربیان ما در مسیر کارورزی هستند و در شروع کارمان قرار داریم.

شایان ذکر است که در پایان نشست خبری رئیس فدراسیون ترای‌اتلون کشور از کتب تخصصی مربوط به این رشته با حضور ایوب بهتاج، مدیرکل ورزش و جوانان آذربایجان‌شرقی و فرامرز رنجکش، رئیس هیات ترای‌اتلون استان رونمایی شد و از خبرنگاران فعال در این رشته نیز تقدیر به عمل آمد.