مهندس بابایی، رئیس کمسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر باسمنج: آرزوی همه ما، شکوفایی و پیشرفت شهر تبریز است
مهندس بابایی، رئیس کمسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر باسمنج: آرزوی همه ما، شکوفایی و پیشرفت شهر تبریز است

رئیس کمسیون معماری وشهرسازی شورای شهر باسمنج گفت: ما همه افتخار می کنیم که شهر تبریز سر ایران است و شکوفایی و پیشرفت شهر تبریز آرزوی همه است.به گزارش پایگاه خبری صدای آناک، مهندس بابایی با اعلام مطلب فوق در پاسخ به اظهارات یکی از اعضای شورای اسلامی شهر تبریز افزود: سوالی که ذهن بنده […]

رئیس کمسیون معماری وشهرسازی شورای شهر باسمنج گفت: ما همه افتخار می کنیم که شهر تبریز سر ایران است و شکوفایی و پیشرفت شهر تبریز آرزوی همه است.
به گزارش پایگاه خبری صدای آناک، مهندس بابایی با اعلام مطلب فوق در پاسخ به اظهارات یکی از اعضای شورای اسلامی شهر تبریز افزود: سوالی که ذهن بنده را مخدوش کرده این است، شهر باسمنج از کی اینگونه در مخاطرات عده ای از اعضای محترم شورای اسلامی شهر تبریز بزرگ شده و برای الحاق آن به تبریز این همه تلاش می کنند؟
وی با اشاره به اینکه برخی دوستان شورای اسلامی شهر تبریز همانطوری که اذعان دارند «اگر در گذشته نگاه مناسبی به باسمنج می شد» قطع یقین این شهر به جایگاه بهتری از توسعه شهری و در شأن مردم دست می یافت؛ تصریح کرد: برخی دوستان عزیز شورای اسلامی شهر تبریز قبول دارند که بیش از چهل سال است در حق منطقه باسمنج ظلم شده است.
بابایی، با اعلام اینکه حریم های قانونی شهر باسمنج را به بهانه شهرک سازی و عدم محافظت شهر باسمنج از دستش در آورده اند و حال دم از توسعه باسمنج می زنند؟، بیان داشت: برای ما و همه اهالی شریف منطقه باسمنج شفاف بفرمایند چرا اقدامات پیشگیرانه و فعالیتهای مثبتی در این حرایم انجام نمی شود؟
وی اضافه کرد: شما اگر نیت تان خیر است چرا در احداث شهرک خاوران به جای اینکه شهرداری باسمنج را هم در پروژه خاوران و فاز های بعدی مشارکت دهید یعنی فاز دوم خاوران بصورت شهرک ویلایی و باغی و گردشگری زیر نظر شهرداری باسمنج وبامشارکت شهرداری تبریز انجام گردد که البته حریم قانونی شهر باسمنج هم بود و از محل عایدات آن، شهرداری باسمنج هم می توانست به راحتی مشکلات شهری، مسیر گشایی ها وکارهای عمرانی مورد نیاز در منطقه باسمنج را انجام دهد ولی متاسفانه نه تنها کمکی در کار نبود، بلکه حرایم قانونی شهر باسمنج را هم تصاحب و به شهرداری تبریز واگذار گردید، پس بهتر است اول برادری خودتان را ثابت کنید بعد سخن از توسعه باسمنج و الحاق و… حرف بزنید.
رئیس کمسیون معماری وشهرسازی شورای شهر باسمنج، در ادامه با بیان اینکه همه ما افتخار می کنیم که شهر تبریز سر ایران است و شکوفایی و پیشرفت شهر تبریز آرزوی همه ماست، اظهارداشت: معتقدیم با عنایت به کارشناسی های انجام گرفته توسط مشاورین تراز اول شهرسازی عملا شاهد پیشرفت و اعتلای شهر تبریز در منطقه باسمنج نخواهیم بود، زیرا یکی از عوامل صحت این امر وجود گسل خطرناک شمال تبریز و از بین رفتن زمین های زراعی درجه یک منطقه وگسترش بتن شهرتبریز در منطقه، واز بین رفتن فضای سبزمنطقه ،تنفسگاه طبیعی شهر تبریز و باسمنج و روستاهای بخش باسمنج خواهد بود.
بابایی، اضافه کرد: ما هرگز منکر ارتباطات و تعامل و روابط خوب و نزدیک شهر تبریز و باسمنج نیستیم و معتقدیم در طول سالیان متمادی شهروندان این دو شهر در مواقع بحرانی همچون دو برادر در کنار هم بوده اند و در دوران جنگ تحمیلی با افتخار میزبان تبریزی های غیور بوده و از قدیم الایام به ویژه سالهای اخیر باسمنجی ها مزارع و باغات و تفرجگاه های طبیعی منطقه باسمنج را بدون هیچ منتی در اختیار شهروندان تبریزی برای تفریح و رفاه حال آنها قرار داده اند،وهمچنین تقریبا بیست وپنج درصد آب شرب شهر تبریزاز منطقه باسمنج تامین می شود.و… که نشانگر پیوند و عطوفت قلبی مردمان این دو شهر می باشد.
وی با استقبال از انتقاد سازنده و منطقی بیان داشت: نقد و انتقاد سازنده نه تنها بد نیست بلکه موجب اصلاح امور است و اگر نقد جامع و کارشناسی شده و بی نقص و با در نظر گرفتن کلیه جوانب باشد بسیار مفید و سازنده خواهد بود، ولی نقد یک طرفه هرگز مورد قبول کسی نبوده و باید برای اصلاح امور جامعه نقد منصفانه داشته باشیم و ما هم از این نقد استقبال می کنیم.
‌عضو شورای اسلامی شهر باسمنج، در بخش دیگر سخنان خود در خصوص حریم شهر تبریز بیان داشت: در این خصوص باید عرض کنم تا سال ۱۳۹۸ این حرایمی که شهرداری تبریز خواهانش است تقریبا بالای سی سال به صورت قانونی در اختیار و حریم شهر باسمنج بوده است که حالا در قالب حریم بخش اداره خواهد شد و هرگز هیچ ظلمی در حق شهر تبریز نشده است و حق به حقدار رسیده است.
بابایی، افزود: زمین های بایرومساعد در اطراف تبریز واقع در ضلع جنوبی اتوبان کسایی برای حریم شهر تبریز بهترین محل می باشد که هم از نظر وسعت و هم از لحاظ فنی و دوری از گسل شمال تبریز بهترین موقعیت برای توسعه شهر تبریز است و دیگر نیازی به تصاحب حریم باسمنج نیست.
وی با اشاره به اینکه نظر برخی دوستان شورای اسلامی شهر تبریز این است که بخشداری باسمنج زیر نظر شورای باسمنج اداره می شود و مستقل نیست که این سخن جای نقد دارد و ارگانهای مربوطه باید جوابگوی این امر باشند و چنین امری امکان پذیر نیست، خاطرنشان کرد: بخشداری زیر نظر فرمانداری و استانداری است و شورای اسلامی شهر هرگز نمی تواند قانونا دخالتی در اداره بخشداری داشته باشد و بخشداری هویت مستقل و قانونی دارد و به مسئول بالا دست خودجوابگو می باشد.
بابایی، حفظ هویت و شان باسمنج را یکی از اصول و وظایف اساسی بخشداری باسمنج بیان کرده و گفت: شهرداری تبریز برای حفظ کلانشهری خود چرا تلاش می کند؟ پس شهر باسمنج هم به خاطر حفظ هویت و ظلمی که در طول سالیان متمادی بر آن شده، به حق نیاز به پیشرفت و توسعه داشت که آرزوی دیرینه آن ایجاد بخش مستقل باسمنج بود که الحمدالله این امر مهم محقق شده است و در سایه عنایت مقام عظمی ولایت در سالهای نه چندان دور شاهد افتتاح فرمانداری باسمنج خواهیم بود.
وی با اعلام اینکه شورای اسلامی شهر و شهرداری باسمنج آمادگی خود را برای ارائه مشاوره و کمک فنی به برون رفت مشکلاتی که شهرداری تبریز دارد، بیان داشت: ما آماده ایم، جهت حل مشکلات مدیریت شهری تبریز در فاز دو خاوران کمک کنیم که این کمک‌ها هم فنی و هم اجتماعی می تواند باشد و مدیریت شهری باسمنج راهکارهای عملی وعلمی برای برون رفت از این مشکلات را دارد و آماده است در زمینه فنی و هر گونه مشاوره ای که به برون رفت مشکلات شهرداری تبریز کمک نماید، همکاری نماید.
بابایی در خاتمه، گفت: شورای اسلامی شهر و اهالی شریف شهر باسمنج در صیانت از منطقه و شهر خود از هیچ کوششی دریغ نکرده و نخواهند کرد و توسعه هر دو شهر در کنار همدیگر با حفظ منافع هر شهر خواسته بحق اهالی شهید پرور منطقه باسمنج می باشد.