تولید آبزیان با آب کارگاه های ماسه شویی در استان آذربایجان شرقی
تولید آبزیان با آب کارگاه های ماسه شویی در استان آذربایجان شرقی

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی از پرورش ماهی در کارگاههای ماسه شویی در این استان خبر داد .به گزارش صدای آناک به نقل ازروابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان، مهندس قاسم جعفروند در گفتگو با خبرنگاران با اعلام این مطلب گفت: امروزه افزایش جمعیت جهانی باعث افزایش تقاضای جهانی برای غذا […]

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی از پرورش ماهی در کارگاههای ماسه شویی در این استان خبر داد .
به گزارش صدای آناک به نقل ازروابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان، مهندس قاسم جعفروند در گفتگو با خبرنگاران با اعلام این مطلب گفت: امروزه افزایش جمعیت جهانی باعث افزایش تقاضای جهانی برای غذا شده است و این مدیریت با توجه به محدودیت منابع آبی با نگاهی نو به توانهای بالقوه بخش آبزی پروری در استان نسبت به ایجاد امنیت غذایی در این حوزه و تولید ماهیان در سیستم های مختلف از جمله کارگاه های ماسه شویی اقدام نموده است .
وی افزود: پرورش ماهی در کارگاههای شن و ماسه شویی با توجه به امکانات بالقوه موجود از جمله وجود مخازن و استخرها و آب مناسب از نظر کیفی وکمی باعث تولید ماهی با هزینه کم واستفاده دو منظوره از آب مصرفی این کارگاهها می شود.
مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهادکشاورزی استان ادامه داد: در صورت پرورش ماهی ابتدا آب مصرفی به ترتیب از چندین استخر پرورش ماهی بتنی عبور می کند سپس آب خروجی از استخرها جهت ماسه شویی استفاده می شود و در نهایت به استخرهای ترسیب می رسد که با فیلتراسیون و رسوب گیری دوباره به چرخه مصرف بر می گردد .
وی ادامه داد: تلفیق مصرف آب هم در پرورش ماهی و هم در ماسه شویی راهکار مناسبی است که علاوه بر مصرف بهینه آب باعث افزایش تولید آبزیان می گردد.
مهندس جعفروند افزود: این طرح با کمک به اهداف توسعه ای شیلات و همچنین ایجاد درآمد اضافی برای صاحبان کارگاه ها باعث ترویج فرهنگ آبزی پروری و آبزی مصرفی در منطقه می گردد.
وی ادامه داد: با لحاظ تعیین کیفیت آب مصرفی و با تخمین وجود تعداد ۱۰۰ کارگاه شن و ماسه شویی دراستان آذربایجان شرقی ، می توان جهت تولید انواع ماهیان به میزان ۵۰۰ تن برنامه ریزی نمود.
مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهادکشاورزی استان در پایان خاطرنشان کرد: این مدیریت مثل همیشه در کنار آحاد مردم بوده و جهت ساماندهی این کارگاهها برای پروش آبزیان اعلام آمادگی می نماید .

روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان