گفتگو با آقای دکتر رضا بالائی
گفتگو با آقای دکتر رضا بالائی

دامپزشک دلسوز و فداکاری که وجدان و صداقت را سرلوحه‌ی کار خویش قرار داده است. او که از جان و مال خویش هم می‌گذرد تا پناه حیوانات بی‌پناه باشد.دامپزشکی که شغل‌اش را عاشقانه دوست دارد و بی هیچ چشم‌داشتی برای نجات مخلوقات بی‌زبان خداوند تلاش میکند.برای او و حرفه‌اش ساعت کاری معنا ندارد. شب و […]


دامپزشک دلسوز و فداکاری که وجدان و صداقت را سرلوحه‌ی کار خویش قرار داده است. او که از جان و مال خویش هم می‌گذرد تا پناه حیوانات بی‌پناه باشد.دامپزشکی که شغل‌اش را عاشقانه دوست دارد و بی هیچ چشم‌داشتی برای نجات مخلوقات بی‌زبان خداوند تلاش میکند.برای او و حرفه‌اش ساعت کاری معنا ندارد. شب و روز در هر زمان و هر مکان حیوانی نیازمند درمان باشد او بدون کوچکترین منّتی خواهد شتافت.

_سلام. لطفاً خودتان را معرفی کنید و مختصری از زندگینامه و دوران تحصیلات بیان بفرمایید؟

من رضا بالائی متولد ۱۷مرداد ماه سال ۱۳۵۸ در تبریز هستم.

تحصیلات ابتدایی را در مدرسه نور سید الشهدا ، تحصیلات راهنمایی را در مدرسه شهید بهشتی و تحصیلات دبیرستانی ام را در دبیرستان های فردوسی سما و سروش به پایان رسانده ام دوران دانشگاه را در تبریز در رشته دکتری دامپزشکی حرفه ای در سال ۱۳۷۶ شروع نمودم و در سال ۱۳۸۲ با دفاع از از دکترا فارغ التحصیل شدم سپس در سال ۱۳۸۳به خدمت سربازی رفتم و در نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی شروع به خدمت نمودم دوره آموزشی در پادگان ۰۱ تهران بود که بعدا طبق تقسیمات داخل نیرو به آمادگاه ۵۰۴ ایلخی مراغه که مرکز پرورش اسبهای ارتش بود رفتم سپس به تبریز منتقل شدم و در سال ۱۳۸۵ از خدمت سربازی ترخیص شدم در طی خدمت سربازی مطب دامپزشکی ام را در شهرستان مراغه سپس در صوفیان و بعدا در شبستر دایر نمودم یعنی تقریبا سال ۱۳۸۶، ضمنا بنده علاوه بر دکتری دامپزشکی بنا به علاقه ای که به علم طیور داشتم مدرک فوق لیسانس مدیریت و پرورش طیور از دانشگاه شبستر را نیز اخذ کردم.

_ راجع به فعالیت‌هایی که در کلینیک دامپزشکی شما انجام می‌گیرد توضیحاتی ارائه بفرمایید.

درمان انواع حیوانات مبتلا به بیماریها.
جراحی های مربوط به دام های کوچک.
درمان و پیشگیری از بیماریهای دام هایی که مصرف انسانی دارند مثل درمان گله ای و جلوگیری از سقط جنین.
واکسیناسیون انواع دام و طیور.
انجام مشاوره در خصوص تغذیه دام و طیور.
ویزیت دامداری ها و مرغداری ها و کنترل درمان و پیشگیری از بیماریهای دام و طیور و بیماریهای مشترک ؛ و … .

_با توجه به اینکه بخشی از کلینیک شما شامل پت‌شاپ می‌باشد ، لطفا در راجع به محصولات موجود در آن نیز توضیح بفرمایید.
در خصوص پت شاپ ،عرضه غذای سگ و گربه و لوازم مورد نیاز مثل ظروف مخصوص غذا و قلاده در انواع مختلف؛ همچنین قرص های ضد انگل و قرص های مخصوص ویتامینه به اسم Top ten ؛ و پد مخصوص زیر حیوانات و شیر خشک مخصوص توله سگ ها و گربه ها ؛پروبیوتیک های مخصوص سگ و گربه و پرندگان و خاک گربه و…. آماده عرضه می‌باشد.

_و توصیه خود به عنوان دامپزشک برای افراد جامعه در راستای حمایت از حیوانات و فرهنگ مراجعه به دامپزشک را بفرمایید.

به نظرم آگاهی نسبت به دامپزشکی و دامپزشک بایستی فرهنگ سازی شود برای رشته ما علاوه بر تخصص های خود رشته که شامل دام های بزرگ ، دام های کوچک ، طیور ، علوم آزمایشگاهی دامپزشکی، کنترل و بهداشت مواد غذایی و علوم پایه دامپزشکی بعضی علوم پایه پزشکی را هم شامل میشود،وسعت رشته به خاطر تعامل و تداخل در بعضی رشته ها بسیار زیاد است و همچنین تعدد گونه ها و پروتوکل های درمانی هر یک حتی شامل بخش محیط زیست و حیات وحش هم میشود.

_اگر نکته‌ای باقی مانده که در راستای آگاهی افراد لازم می‌دانید بفرمایید.

بله موضوع واکسیناسیون از موارد مهمی است که غالبا جدی گرفته نمی‌شود. گاهی مواردی مراجعه می‌کنند که متاسفانه در اثر عدم واکسیناسیون به عنوان مثال تعدادی قلاده سگ نژاد اصیل تلف شده و یا و مواردی هم مبتلا به بیماری می‌شوند که متاسفانه واکسیناسیون انجام نداده بودند. در این خصوص لازم به توضیح هست که وقتی واکسیناسیون انجام شود در صورت ابتلا ،درصد مرگ و میر و شانس زنده مانی بسیار بالا میرود.

_ضمن تشکر از وقتی که در اختیار بنده قرار دادید، سخن پایانی؟

سلامتی شما و خانواده محترمتان سخن پایانی بنده است که زحمت این کار خطیر را انجام داده و فرهنگ‌سازی میکنید تا در دل تاریخ ثبت گردد.

✍تهیه و تنظیم : صونا سفیری