نقش معاونت بهداشت  در کنترل بیماری کرونا
نقش معاونت بهداشت  در کنترل بیماری کرونا

علی جنتی در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت هفته سلامت با اشاره به نقش معاونت بهداشت  در کنترل بیماری کرونا، گفت: این معاونت نقش مدیریتی و کلیدی داشت و اگر غربالگری و واکسیناسون به خوبی انجام نمی شد  موفق نمی شدیم. وی با بیان اینکه انسان سالم محور توسعه پایدار است، افزود: سلامتی و […]

علی جنتی در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت هفته سلامت با اشاره به نقش معاونت بهداشت  در کنترل بیماری کرونا، گفت: این معاونت نقش مدیریتی و کلیدی داشت و اگر غربالگری و واکسیناسون به خوبی انجام نمی شد  موفق نمی شدیم. 
وی با بیان اینکه انسان سالم محور توسعه پایدار است، افزود: سلامتی و امنیت بزرگترین نعمت ها و مولفه بزرگ اجتماعی هستند به همین دلیل هزینه در حوزه بهداشت و سلامت نوعی سرمایه گذاری است. 

وی با اشاره به نقش معاونت بهداشت در حوزه های آموزش و پژوهش، همراه با دانشگاه، ادامه داد: بهداشت با هدف غربالگری و تشخیص به هنگام بیماری ها بسیار مهم است. 
معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی تبریز در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص میزان مطالبات و بدهی این دانشگاه، گفت: میزان مطالبه این دانشگاه از بیمه رقمی معادل ۷۰۰ میلیارد تومان است که قطعاً جدیت در پرداخت می‌تواند به ارتقای کیفیت و کمیت ارائه خدمات بهداشتی و درمانی را به همراه داشته باشد. 
وی با بیان اینکه ارائه خدمات به بهترین شکل به شهروندان، از وظایف اصلی این دانشگاه در حوزه بهداشت و درمان است، گفت: بخشی از مشکلات دانشگاه در تامین تجهیزات بخاطر شرایط بحرانو اقتصادی است، شیوع بیماری کرونا هزینه های پیش بینی نشده برای ارگان های درمانی همراه داشت. 
وی افزود: خرید تجهیزات پزشکی مورد نیاز درمان کرونا، افزایش مصرف اکسیژن و داروهای متفاوت، ۴ مرحله واکسیناسیون و تامین نیروی انسانی  مضاف برای کادر درمان هزینه هایی بود که شیوع کرونا به همراه داشت. 
جنتی با اشاره به اینکه وضعیت مالی دانشگاه قابل تعریف نیست،ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی تبریز بیش از یک هزار میلیارد بدهی دارد که منبع مشخص ندارد. 
وی اضافه کرد: اکنون دانشگاه علوم پزشکی ۲ هزار میلیارد تومان بدهی دارد که شامل، ۷۰۰  میلیارد تومان بدهی به شرکت های دارویی، ۱۲۰ میلیارد تومان از بابت احداث خوابگاه تلاش به پیمانکار پروژه و بقیه بدهی های پرسنلی و پروژه ای هستند. 
وی ادعاهایی را که در خصوص تحویل دانشگاه با تراز مثبت بود را نقض کرد و گفت: دانشگاه علوم پزشکی تبریز سال هاست که بدهی دارد. 

حسین حقائی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز روز چهارشنبه، ۲۱ اردیبهشت ماه در نشست خبری، در تشریح آخرین وضعیت کرونا در آذربایجان‌شرقی، اظهار کرد: طی ۲۴ ساعت گذشته، ۳۵ مورد بستری جدید در استان به ثبت رسیده و مجموع بستری‌های کرونایی در استان ۱۳۵ بیمار است که ۴۹ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند

وی افزود: تعداد فوتی‌های ناشی از کرونا در استان طی پنج روز گذشته برابر صفر بوده اما این وضعیت نشان از اتمام بیماری ندارد.

تاکنون ۹۸ درصد جمعیت بالای ۱۲ سال استان، دُز اول و ۸۹ درصد دُز دوم و ۴۸ درصد دُز سوم را دریافت کرده‌اند که ما در تزریق دُز اول و دوم رتبه سوم کشوری و دُز سوم رتبه دوم کشوری را داریم

همچنین وی در خصوص وضعیت دفع پسماندها در استان نیز ادامه داد: معاون بهداشت نقش نظارتی در امر مدیریت پسماندها داشته و دفن کردن یکی از روش‌های مدیریت پسماندها محسوب می‌شود اما بهتر است که با استفاده از روش‌های نوین از مقدار دفن پسماندها کاسته شود حقائی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی تبریز نقش نظارتی بر دفع این پسماندها دارد، افزود: متولی اصلی این پروسه سازمان مدیریت پسماند شهرداری تبریز است و تشخیص مکان دفن زباله نیز بر عهده سازمان حفاظت از محیط زیست استان است.