افزایش ۵۶٫۶ درصدی قیمت خرید تضمینی کلزا در راستای طرح مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه ها
افزایش ۵۶٫۶ درصدی قیمت خرید تضمینی کلزا در راستای طرح مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه ها

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی از افزایش ۵۶٫۶ درصدی قیمت خرید تضمینی کلزا خبر داد.به گزارش صدای آناک به نقل ازروابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان، علی رخ افروز در جشن برداشت و کل گیری محصول کلزا در روستای ساتلو شهرستان تبریز گفت: براساس مصوبه شورای قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی، برای کلزاکارانی که […]

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی از افزایش ۵۶٫۶ درصدی قیمت خرید تضمینی کلزا خبر داد.
به گزارش صدای آناک به نقل ازروابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان، علی رخ افروز در جشن برداشت و کل گیری محصول کلزا در روستای ساتلو شهرستان تبریز گفت: براساس مصوبه شورای قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی، برای کلزاکارانی که محصول خود را به مراکز خرید دولتی تحویل بدهند، قیمت ۲۳ هزار تومان تعیین شده است.
وی افزود: قیمت خرید تضمینی کلزا اخیرا از ۱۵هزار تومان به ۲۳ هزار تومان افزایش یافت، این تصمیم در پی اجرای طرح مردمی سازی یارانه انجام می‌شود که کشاورزان با انگیزه بیشتری کشت خود را در سال آینده آغاز کنند.
رخ افروز ادامه داد: از آنجایی که برداشت گندم در هر هکتار تقریبا دو برابر کلزا است، قیمت کلزا نیز معمولا دو برابر گندم تعیین می‌شود تا تعادل ایجاد شود، از همین رو و با توجه به اینکه قیمت خرید تضمینی گندم ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان است، قیمت کلزا نیز حدود دو برابر این رقم، یعنی ۲۳ هزار تومان تعیین شده است.
وی از کشت ۲۳۰۰ هکتار دانه های روغنی کلزا در استان در سالزراعی جاری خبر داد و گفت: پیش بینی می شود در حدود ۴۰۰۰ تن برداشت کلزا داشته باشیم.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی هدف از برگزاری مراسم جشن برداشت کلزا را توجه به میزان عملکرد مزرعه کلزا نسبت به متوسط عملکرد بیان کرد و افزود: ما باید دلایل افزایش و یا کاهش عملکرد محصولات را بررسی کنیم تا بتوانیم برای سال های آینده برنامه ریزی اصولی داشته باشیم.
رخ افزوز با اشاره به اینکه برنامه هایی برای استفاده بهینه از آب، خاک، نیروی انسانی به خصوص در حوزه دریاچه ارومیه از سوی وزارتخانه ابلاغ شده است گفت: در منطقه ما یونجه که محصولی با نیاز آبی بالاست زیاد کاشت می شود، امسال با توجه به کاشت محصول سورگوم که محصولی کم آب بر با عملکرد بالاست می تواند جایگزین کشت یونجه شود و این نیازمند فعالیت های ترویجی است تا بهره برداران با این محصول جدید آشنا شده و آن را کشت کنند.
وی همچنین به استفاده از طرح هایی که دارای توجیه فنی و اقتصادی هستند تاکید کرد و افزود: ما باید شرایط را فراهم کنیم تا کشاورزان از کاشت محصولات به سود دست یابند تا رغبت لازم برای کاشت را داشته باشند.
مدیر جهادکشاورزی شهرستان تبریز نیز در این مراسم گفت: شهرستان تبریز در کاشت کلزا مقام اول را در سطح استان به خود اختصاص داده است.
ابراهیم فرقانی با اشاره به اینکه سطح زیر کشت کلزا در استان ۲۳۰۰ هکتار است افزود: از این میزان ۱۱۵۳ هکتار آن مربوط به شهرستان تبریز است.
وی ادامه داد: ما برای خودکفایی در زمینه کلزا برنامه ریزی کرده ایم و مروج های ما تلاش خواهند کرد تا سطح زیر کشت را در منطقه افزایش دهیم.
فرقانی بیان کرد: در روستای ساتلو، شرکت آذرنگین دارای ۲۵۰ هکتار اراضی کشاورزی است که ۵۰ هکتار آن را به کشت کلزا اختصاص داده است.
امام جمعه خسروشاه نیز در این مراسم به حدیثی از امام صادق علیه السلام اشاره کرد و گفت: طبق این حدیث کشاورزان گنجینه مردمی هستند که در جامعه زندگی می کنند.
حجت الاسلام باقرنژاد افزود: کشاورزی بهترین و پاکیزه ترین شغل است. از زحمت و سرمایه کشاورزان کل جامعه بهره می برند و ما باید قدردان کشاورزان عزیز باشیم چرا که این ها از لحاظ مقام در بهترین مقام قرار دارند کشورهایی که به زراعت اهمیت داده اند موفق هستند.
معاون برنامه ریزی فرماندار تبریز نیز در این مراسم گفت: ما به برکت این نظام در گندم یا سایر محصولات کشاورزی به خودکفایی رسیده ایم و این به برکت وجود مسئولان دلسوز نظام است.
قربانی با اشاره به اینکه دشمنان نمی خواهند با به خودکفایی برسیم افزود: برای به خودکفایی رسیدن باید در راس امور مسئول دلسوز باشد، طبق فرمایشات مقام معظم رهبری باید مسئولی باشد که واقعا جهادی باشد.

روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان