رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی مطرح کرد؛لزوم نگاه یکپارچه به مشکلات بخش کشاورزی
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی مطرح کرد؛لزوم نگاه یکپارچه به مشکلات بخش کشاورزی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی بر لزوم نگاه یکپارچه به مشکلات بخش کشاورزی تاکید نمود.به گزارش صدای آناک به نقل ازروبابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان ، اکبر فتحی در جلسه کارگروه نظام نوین ترویج سازمان ضمن تسلیت ایام شهادت حضرت اباعبدالله الحسین(ع) با اشاره به اینکه نباید به موضوعات و چالش های […]

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی بر لزوم نگاه یکپارچه به مشکلات بخش کشاورزی تاکید نمود.
به گزارش صدای آناک به نقل ازروبابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان ، اکبر فتحی در جلسه کارگروه نظام نوین ترویج سازمان ضمن تسلیت ایام شهادت حضرت اباعبدالله الحسین(ع) با اشاره به اینکه نباید به موضوعات و چالش های حوزه کشاورزی به صورت جزیره ای و مجزا از هم نگاه کرد، گفت: این تفکر که چالش های دانش محور بخش کشاورزی از چالش های آموزشی، اجرایی و فیزیکی جدا می باشد، یک تفکر اشتباه است.
وی با بیان اینکه کلیه مشکلات و چالش های بخش کشاورزی اعم از فیزیکی، نرم افزاری، سخت افزاری و اجرایی را یک کل واحد و منسجم دانسته و افزود: ما می توانیم در مرحله تشخیص مشکلات و چالش ها به صورت مجزا عمل نموده و ایرادات هر بخش را جداگانه احصا نماییم، اما وقتی راه حل ارائه می دهیم، باید به عنوان یک کل واحد به آن نگاه کنیم و پس از مشورت با متخصصین بخش های مختلف به راه حلی جامع برسیم.
وی در خصوص طرح یاوران تولید که از خرداد ماه سال ۱۳۹۹ در استان آذربایجان شرقی به اجرا در آمده است، اظهار داشت؛ طرح یاوران تولید تنها مختص حوزه ترویج نیست، بلکه یکی از مباحث مربوط به حوزه ترویج است که اگر می خواهد مشکل زیر ساخت را حل نماید و اثرگذار باشد، باید سایر مشکلات و چالش ها نیز توجه داشته باشد.
فتحی رسالت سازمان جهاد کشاورزی را حل تمام چالش های این حوزه دانسته خاطر نشان کرد: چالش و مشکلات کشاورزی مانند زنجیر به هم متصل هستند و اگر چالش های دیگر را حل نکنیم نمی توانیم مشکلات مد نظر خود را حل کنیم.
وی با اشاره اینکه در طرح بررسی ضایعات زمان برداشت، با بررسی یک شهرستان نمی توانیم نسخه جامع، کامل و راه گشایی برای همه استان صادر کنیم، افزود: یکی از عواملی که باعث افزایش ضایعات در زمان برداشت می شود کوچک بودن قطعات است که در شهرستانهای اهر، کلیبر، هوراند، ورزقان و خداآفرین مشاهده می شود. برای حل مشکل این بخش ها ما دیگر نمی توانیم با بررسی چالش های دانشی به راه حل برسیم بلکه باید از طریق امور اراضی با یکپارچه سازی و یکجا کشتی مشکل را حل کنیم. برخی اقدامات زیر ساختی وجود دارد که بستر را برای انجام اقدامات فنی و تخصصی فراهم می نماید و همین مساله است که نگاه یکپارچه به چالش های حوزه کشاورزی را ضروری می نماید.
وی در خصوص نقش سیاست گذاری و اقدامات فنی در افزایش ضایعات برداشت گفت: وقتی کمباین داران به صورت درصدی کار می کنند دقت لازم در تنظیم کمباین را به کار می برند، چرا که خود در محصول سهیم هستند و افزایش ضایعات محصول، آنها نیز متضرر می کند. ما باید در حوزه سیاست گذاری ورود نموده و اجازه ورود کمباین ها بدون معاینه فنی به مزرعه را ندهیم.
فتحی ادامه داد: در استان ما بخش هایی وجود دارند که برای مکانیزاسیون مستعد نیستند و باید برای این بخش ها برنامه ریزی خاصی انجام دهیم. امور اراضی باید با اتکا بر دستورالعمل هایی که در خصوص یکپارچه سازی و یکجا کشتی وجود دارد، برای حل این مشکلات اقدام نماید.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کشاورز امروز را پذیرای تخصص و علم روز توصیف نموده و ادامه داد: کشاورز امروز اگر توجیه شود نهایت تلاش خود را می کند تا بیشترین میزان محصول را برداشت نماید. حوزه ترویج نیز باید به این سمت حرکت نماید که قطعات زمین های کشاورزی را به قطعاتی مبدل نماید که کمباین حداقل بتواند در آن فعالیت نماید.
فتحی کار گروهی را لازمه فعالیت در بخش کشاورزی دانسته و خاطر نشان کرد: همه ما باید کارگروهی را تمرین کنیم. هر بخش در سازمان جهاد کشاورزی وظیفه مخصوص خود را دارد اما خروجی همه این حوزه ها در ارتقا بهره وری، افزایش عملکرد در واحد سطح و استفاده بهینه از منابع خود را نشان می دهد.
وی پیگیری مدیریت شهرستانها در راستای اجرایی شدن توصیه های طرح یاوران تولید را ضروری دانسته و گفت: برای اجرای طرح ها و به نتیجه رسیدن آن باید روحیه همکاری و همدلی را در خود تقویت نماییم تا به نتیجه مورد نظر خود برسیم.
فتحی در پایان با اشاره به اینکه بخش خصوصی می تواند نقش پررنگ تری در بخش کشاورزی ایجاد نمود و باید به آن توجه بیشتری کرد، افزود: بخش دولتی به خاطر ساختار آن و محدودیت هایی که دارد نمی تواند آن طور که بخش خصوصی قابلیت آن را دارد، تاثیرگذار باشد. ما باید همه توان خود را به کار ببریم تا از مرحله کاشت تا داشت و برداشت را مکانیزه نماییم.

روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان