برگزاری جلسه کارگروه آب، کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان اهر با حضور رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی
برگزاری جلسه کارگروه آب، کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان اهر با حضور رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی

جلسه کارگروه آب، کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان اهر با حضور رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی برگزار شد.به گزارش صدای آناک به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان، اکبر فتحی در جلسه کارگروه آب، کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان اهر بر لزوم صادرات سیب درختی آذربایجان‌شرقی به‌عنوان دومین قطب تولید سیب درختی کشور […]

جلسه کارگروه آب، کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان اهر با حضور رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی برگزار شد.
به گزارش صدای آناک به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان، اکبر فتحی در جلسه کارگروه آب، کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان اهر بر لزوم صادرات سیب درختی آذربایجان‌شرقی به‌عنوان دومین قطب تولید سیب درختی کشور تأکید کرد و افزود: به خاطر محدودیت در منابع آبی نمی‌توان درختان سیب را قطع کرد، باغات سیب سرمایه کشاورزی استان است و آذربایجان‌شرقی به‌عنوان دومین قطب تولید سیب درختی کشور محسوب می‌شود لذا باید در نحوه آبیاری برنامه‌ریزی کرده و به فکر صادرات سیب درختی استان باشیم.
وی ادامه داد: شهرهای مراغه، میانه، مرند و اهر قطب تولید سیب درختی آذربایجان‌شرقی هستند و شهرستان اهر علی‌رغم محدودیت در منابع آبی؛ همچنان قطب کشاورزی در تولید سیب درختی است. اگر به باغات سیب حق‌آبه تخصیص یافته تماماً با مجوز آب منطقه‌ای و جهاد کشاورزی بوده است، از این‌رو با توجه به کاهش میزان بارندگی در شهرستان اهر، کاهش منابع آبی نیز طبیعی است.
فتحی تصریح کرد: دو سال است که به باغات شهرستان اهر در حد جلوگیری از خُشک شدن درختان، حق‌آبه تخصیص یافته و این هشدار برای بخش کشاورزی اهر است. لذا بایستی برای تأمین آب کشاورزی و شرب شهرستان اهر منبع جدیدی در نظر گرفته شود. شرایط شهرستان اهر از نظر کاهش منابع آبی در وضعیت خوبی قرار ندارد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی از اجرای طرح جهش تولید در اراضی زراعی دیم شهرستان اهر با مشارکت ستاد اجرایی فرمان امام راحل خبر داد و گفت: تأکید داریم امسال طرح جهش تولید تمامی اراضی زراعی دیم شهرستان اهر اجرا شود. از مزایای طرح جهش تولید، مدیریت بخش زراعت با کم‌ترین میزان آب است. طرح جهش تولید با توصیه و تأکید مقام معظم رهبری اجرایی می‌شود.
وی بابیان این‌که امسال خرید تضمینی گندم در آذربایجان‌شرقی بیش از ۲۰۵ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است، ابراز داشت: افزایش خرید گندم در آذربایجان‌شرقی در نتیجه اجرای طرح جهش تولید در دیم‌زار استان به توصیه مقام معظم رهبری است.
فتحی همچنین از اختصاص اعتبار ۹ میلیارد تومانی به بخش کشاورزی شهرستان اهر از محل مصوبات سفر ریاست‌جمهوری به آذربایجان‌شرقی خبر داد و افزود: اعتبارات سفر ریاست‌جمهوری به استان از طریق سازمان برنامه و بودجه و وزارتخانه‌ها و از محل اعتبارات استانی تخصیص می‌یابد و سهم بخش کشاورزی شهرستان اهر از سفر ریاست‌جمهوری ۹ میلیارد تومان است. البته دستگاه‌های اجرایی آذربایجان‌شرقی پیگیر تخصیص اعتبارات سفر ریاست‌جمهوری هستند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی گفت: قول می‌دهیم امسال ۲ تا ۳ برابر نسبت به سال‌های گذشته جاده بین مزارع در شهرستان اهر احداث کنیم، موافقت‌نامه و قراردادهای احداث جاده بین مزارع انعقاد شده است در این راستا سعی می‌کنیم تا قصور گذشته را جبران و برای تسریع در احداث جاده بین مزارع از ظرفیت بسیج سازندگی هم استفاده کنیم.
وی با انتقاد از نبود صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی و دامپروری در شهرستان اهر خاطرنشان کرد: نبود صنایع دامپروری در شهرستان اهر از ضعف ماست، لذا باید سرمایه‌گذاران را به سمت ایجاد صنایع تبدیلی کشاورزی و دامپروری در اهر سوق دهیم.
فرماندار شهرستان اهر نیز در این جلسه از احداث گاوداری ۱۰ هزار رأسی با سرمایه‌گذاری بنیاد مستضعفان در اهر خبر داد و گفت: در خصوص تأمین زمین مورد نیاز گاوداری ۱۰ هزار رأسی در شهرستان اهر منابع طبیعی و جهاد کشاورزی نیز در انجام مطالعات گاوداری که با سرمایه‌گذاری بنیاد مستضعفان در شهرستان اهر احداث خواهد شد، همکاری می‌کنند.
ابوالفضل غنی زاده بر ضرورت احداث سد کج‌رود برای تأمین آب مورد نیاز تأکید کرد و افزود: مطالعات اولیه سد کج‌رود انجام شده و با توجه به شرایط ویژه شهرستان و مطالبه عمومی، احداث سد کج‌رود برای تأمین آب ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است.
وی احداث جاده بین مزارع، گسترش اجرای طرح جهش تولید در دیم‌زارها، بهسازی قنات‌های اهر، بازبینی پروانه‌های تأسیس بخش کشاورزی، تأمین آب تکمیل زنجیره تولید گوشت مرغ، توسعه گلخانه‌ها با تأمین آب مورد نیاز را از جمله مطالبات بخش کشاورزی شهرستان اهر ذکر کرد و از موافقت رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی با تشکیل تعاونی به منظور احداث سد معیشتی در روستای نقدوز شهرستان اهر خبر داد و گفت: همچنین برای احداث ۱۶ هکتار گلخانه در شهرستان اهر موافقت شده است و جهت پیگیری این سرمایه‌گذاری، پرونده به جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی ارجاع می‌شود.

روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان