صادر شدن مجوز جذب ۲۰۰ نفر برای دانشگاه علوم پزشکی
صادر شدن مجوز جذب ۲۰۰ نفر برای دانشگاه علوم پزشکی

به گزارش خبرنگار صدای آناک،یوسف اشرفی در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: جامعه هدف ما نزدیک به ۱۰ هزار نفر کادر پرستاری ما داریم از جمله کادر پرستاری شامل پرستار،اتاق عمل و بیهوشی برای کمک پرستارهای ما است که مجموعه دولتی و خصوصی در استان ارائه خدمت می دهند. در مجموعه ترکیبی حدودا […]

به گزارش خبرنگار صدای آناک،یوسف اشرفی در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: جامعه هدف ما نزدیک به ۱۰ هزار نفر کادر پرستاری ما داریم از جمله کادر پرستاری شامل پرستار،اتاق عمل و بیهوشی برای کمک پرستارهای ما است که مجموعه دولتی و خصوصی در استان ارائه خدمت می دهند. در مجموعه ترکیبی حدودا ۲۷ درصد ما همکاران آقا هستند و ۷۳درصد همکاران ما خانم هستند و همکارانی که خانم هستند نیاز توجه به بانوان بیشتر است مسائلی که سنگر خانواده، سنگر اجتماع هستند و سنگر در تربیت فرزند دارند و از نظر مشکلات جسمانی در اینها بیشتر هست.

 وی گفت:بیمارستان ما ۶۸۰۰ تخت بیمارستانی داریم و ۴۷ درصد همکاران رسمی پیمانی هستند و ۵۳درصد طرح شرکتی یا به عناوین مختلف و قراردادهای مختلف با دانشگاه همکاری میکنند .

اشرفی در ادامه افزود: ترکیب پرستاران حدودا ۳۸درصد کادر زیر پنج سال خدمت و مجموع نزدیک به ۷۰درصد نیروهای جوان هستند که جامعه پرستاری را تشکیل میدهند که بتوانیم به خوبی در خدمت این نیروهای جوان باشیم.

وی افزود:در جامعه پرستاری ۷۴درصد کادر ما کارشناس هستند و ۴ درصد کادر ما یا کارشناسی ارشد هستند یا دکترا هستند و از این آمارهای ما ۵۸درصد کل کادرمان خود پرستاری هستند و ۶ درصد اتاق عمل و ۶ونیم درصد هوش بری هستند و ۱۵ درصد کمک پرستاری هستند.

اشرفی همچنین ادامه داد: ضریب پرستار در دانشگاه علوم پزشکی به تخت بیمارستانی با آخرین آمار ۰.۹ است و در آمار کشوری ما ۰٫۸ است یعنی با نصف آماری کشوری با پرستاران خود همکاری بکنیم باعث اضافه کار بیشتری به پرستاران می شود اما بالاترین آمار کشوری هم ۱.۱ است.

اشرفی گفت:ضریب اشغال تخت در استان ما از نظر بیمار میانگین ۶۷درصد و ۷۰درصد از تخت بیماران ما همیشه بیمار هست یعنی حداقل ۵هزار مریض روی تخت های بیمارستانی استان هستند.

وی اضافه کرد: از بیمارستان‌های خصوصی، دولتی، غیر دولتی، خصوصی و تأمین اجتماعی هم تشکر کنم که نزدیک به ۲۰۰۰ تخت کمک حال ما هستند.

۳۰ هزار  فارغ التحصیل پرستاری در کشور

محمد ارشدی همچنین در جمع خبرنگاران ادامه داد: بحران کرونا نشان داد فوراً به نیروهای پرستاری نیاز داریم تا جذب بیمارستان شوند و با وجود صحبت‌های دولت، در سال ۱۴۰۱ یک نفر هم در استان استخدام نشد و نیرویی اضافه نشده است و پنجاه درصد نیروهای ما موقت طرحی، قراردادی و شرکتی هستند که این تهدید امنیتی است و چاره‌ای هم نداریم باید با وجود کمبود با انواع اقسام روش از آنها استفاده کنیم.

وی گفت: در رابطه با فوق‌العاده خاص حوزه سلامت هیچ اتفاقی نیافتاده و مصوبه‌ای در دولت نبوده است، همکاران پرستاری با تمامی ضعف‌ها و کمبودها سالهای سال است که خدمت می‌کنند و انتظار دارند موانع خدمتی رفع شوند.

ارشدی افزود: به علت نیاز به پرستار، گاه با درخواست پرستاران برای بازنشستگی پیش از موعد پذیرفته نمی شود و آنها مجبور به خدمت ۳۰ ساله می شوند. و جامعه به سمت سالمندی می‌رود، اگر با این روند پیش برویم با مشکلات بزرگی مواجه خواهیم شد

وی در آخر ادامه داد:۵۰ درصد پرستاران ما موقت هستند و پس از اتمام دو سال طبق قانون، باید بیمارستان را ترک کنند، در این فاصله زمانی اگر تبدیل وضعیت می‌شدند که هیچ در غیر این صورت باید می‌رفتند.

خبرنگار سمیه امینی