مناسب سازی محور اصلی شعار روز جهانی معلولین
مناسب سازی محور اصلی شعار روز جهانی معلولین

به گزارش صدای آناک،مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی در آیین تجلیل از برگزیدگان افراد دارای معلولیت، مناسب سازی محیط شهری و اداری را از محورهای اصلی ذکر شده در شعار سال جاری روز جهانی افراد دارای معلولیت عنوان کرد. دکتر صحاف در این آیین که با حضور معاون سیاسی امنیتی استاندار و مدیرکل امور اجتماعی استانداری […]

به گزارش صدای آناک،مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی در آیین تجلیل از برگزیدگان افراد دارای معلولیت، مناسب سازی محیط شهری و اداری را از محورهای اصلی ذکر شده در شعار سال جاری روز جهانی افراد دارای معلولیت عنوان کرد.

دکتر صحاف در این آیین که با حضور معاون سیاسی امنیتی استاندار و مدیرکل امور اجتماعی استانداری و تعدادی از برگزیدگان افراد دارای معلولیت استان برگزار شد؛ ابراز داشت: شعار سال ۱۴۰۱ ” راه حل های تحول آفرین برای توسعه فراگیر، نقش نوآوری در ایجاد جهانی دسترس پذیر و برابر” می باشد که مناسب سازی در این شعار از مطالبات اصلی افراد دارای معلولیت می باشد و این قشر همواره تلاش می نمایند تا درخواست های خود در این زمینه را به گوش ارگان های مسئول این حوزه برسانند.

وی توانبخشی را فرآیندی پیشرونده، پویا و هدفمند خواند و اظهار داشت: معاونت امور توانبخشی بهزیستی، امور رسیدگی به افراد کم توان را بر عهده دارد و در قالب  مراکز شبانه روزی، تیم های ارائه خدمات توانبخشی در منزل و توانبخشی مبتنی بر خانواده؛ ساماندهی افراد مجهول الهویه و خدمات توانبخشی اجتماعی به جامعه هدف معاونت ارائه خدمات می نماید.

احصاء نخبگان معلول برای نخستین بار

مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی از احصاء نخبگان دارای معلولیت استان برای نخستین بار از طریق نشست با تشکل ها خبر داد.

دکتر فرگل صحاف با اشاره به برنامه های بهزیستی جهت توانمند سازی اقشار تحت پوشش گفت: در این فرآینده مددجویان با استفاده از ظرفیت های موجود کشف منابع لازم و حمایت های هدفمند و ساختارمند به خودباوری رسیده و فرصت لازم برای مشارکت های اجتماعی و قدرت لازم برای انتخاب و اقدام در عرصه های گوناگون را به دست می آورند.

 وی با اشاره به تخصیص ۲۴۵ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال به ۳۴۰۰ مددجوی تحت پوشش در سال گذشته ادامه داد: ۱۲۶ میلیارد تومان از این اعتبارات به ۲۰۰۰ نفر از معلولین تخصیص یافت و در هشت ماهه ی سال جاری نیز ۱۶۰ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال نیز به ۲۲۱۰ نفر از افراد دارای معلولیت پرداخت شده است.

مدیرکل بهزیستی استان با بیان اینکه ۸۸ مرکز به صورت روزانه و ۴۴ مرکز به صورت شبانه روزی افراد دارای معلولیت تحت پوشش، ارائه خدمت می نمایند ابراز کرد: دفتر امور توانبخشی روزانه و توانبخشی مسئولیت امور توانبخشی گروه های مختلف معلولان، سالمندان و بیماران روانی مزمن را در بخش های خدمات توانبخشی پزشکی، حرفه ای و ارائه خدمات آموزشی و توانبخشی در قالب مراکز روزانه را به عهده دارد.

وی تعداد کل معلولین تحت پوشش استان را ۸۱۰۵۳ نفر عنوان داشت و اظهار کرد: ۰۳/۵ درصد کل معلولین کشور تحت پوشش بهزیستی استان می باشند که ۵۳ درصد از آنان شدید یا خیلی شدید هستند که ۵۸ هزار نفر از اقشار تحت پوشش از خدمات مستمر بهزیستی و مابقی از خدمات موردی برخوردار می باشند.

مردمی سازی و شفافیت مولفه های خدمت رسانی به جامعه هدف در دولت سیزدهم

دکتر صحاف مردمی سازی، شفافیت، کارآمدی و هوشمند سازی را از اهم مولفه های خدمت رسانی به جامعه هدف در دولت سیزدهم برشمرد.

مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی با خاطر نشان کردن انعقاد تفاهم نامه همکاری بهره مندی افراد دارای معلولیت از پوشش بیمه خدمات توانبخشی با بیمه سلامت ادامه داد: کوچک سازی مراکز از اهم فعالیت هایی است که در دولت اخیر به جد مد نظر قرار گرفته است که راه اندازی خانه های کوچک ذهنی، نیمه راهی و یک چهارم راهی در استان در این راستا انجام می یابد و در راستای اشتغال اقشار تحت پوشش و تثبیت آن علاوه بر تطبیق توانایی های معلول با مشاغل پیشنهادی مربوطه در مراکز پشتیبانی شغلی ( SE )، بانک محصولات تولیدی معلولان ایجاد و به سایر ادارات اعلام شده است.

وی اتمام طرح پایش پرونده های جسمی- حرکتی خیلی شدید استان، افزایش ضریب نفوذ خدمات توانبخشی با رویکرد تاسیس مراکز چند معلولیتی در شهرستان های فاقد مرکز، اجرای ضریب نفوذ بهره مندی از معافیت های حامل های انرژی و معافیت توانخواهان از پرداخت قبوض آب، برق، گاز، حمایت از سالمندان سالم با کمک بنیاد فرزانگان و اهتمام در اجرای حداکثری دولت الکترونیک و حذف دریافت مدارک هویتی در کلیه خدمت رسانی ها از اهم فعالیت های در حال اجرا در دولت سیردهم عنوان کرد.