امضای تفاهم نامه همکاری دانشگاه تبریز و دانشگاه الفرات الاوسط کشور عراق
امضای تفاهم نامه همکاری دانشگاه تبریز و دانشگاه الفرات الاوسط کشور عراق

روسای دانشگاه تبریز و دانشگاه الفرات الاوسط کشور عراق در نشست مشترکی در راستای گسترش همکاری‌های علمی  بین‌المللی تفاهم‌نامه همکاری آموزشی و پژوهشی مشترک امضا کردند.به گزارش صدای آناک به نقل ازروابط عمومی دانشگاه تبریز، دکتر مظفر صادق حسن المظفری رییس دانشگاه الفرات الاوسط کشور عراق و هیات همراه وی با حضور در دانشگاه تبریز […]

روسای دانشگاه تبریز و دانشگاه الفرات الاوسط کشور عراق در نشست مشترکی در راستای گسترش همکاری‌های علمی  بین‌المللی تفاهم‌نامه همکاری آموزشی و پژوهشی مشترک امضا کردند.
به گزارش صدای آناک به نقل ازروابط عمومی دانشگاه تبریز، دکتر مظفر صادق حسن المظفری رییس دانشگاه الفرات الاوسط کشور عراق و هیات همراه وی با حضور در دانشگاه تبریز و در نشست مشترکی با دکتر صفر نصراله زاده، رئیس دانشگاه، دکتر جلال شیری معاون پژوهش و فناوری، دکتر سعید شجاعی، مدیر همکاری های علمی و بین المللی و دکتر مجنونی مدیر امور پژوهشی این دانشگاه ضمن بررسی راه های توسعه همکاری‌های علمی، پژوهشی و فناوری دو دانشگاه را بررسی کردند و در پایان تفاهم نامه همکاری بین روسای دو دانشگاه امضا شد. 
دکتر صفر نصراله زاده، رئیس دانشگاه تبریز پیش از امضای تفاهم نامه همکاری دانشگاه تبریز و دانشگاه الفرات الاوسط کشور عراق با اشاره به مشترکات تاریخی، فرهنگی و دینی دو کشور ایران و عراق گفت: دو کشور دوست و همسایه و ملت ایران و عراق دارای اشتراکات تاریخی، فرهنگی، دینی و آداب و رسوم مشترک زیادی باهم دارند که پیشینه این ارتباط و همکاری ها و مناسبات دو ملت به حتی تاریخ قبل از اسلام بر می گردد.
وی در ادامه با تاکید بر اینکه وجود مشترکات و پیشینه تاریخی و فرهنگی بسیار میان ایران و عراق موجب توسعه همکاری های بیشتر در حوزه های مختلف و به ویژه توسعه دیپلماسی علمی خواهد شد، تصریح کرد: این همکاری ‌میان دو دانشگاه می تواند در بخش های مختلف، از جمله برگزاری دوره های مشترک آموزشی، اجرای طرح های مشترک(در حوزه های مهندسی نرم و هوش مصنوعی، بیوتکنولوژی و نانوتکنولوژی، مهندسی نفت)، ایجاد بازار فناورانه، تاسیس گروه پژوهشی و آموزشی، انتشار مجلات، ایجاد شعبه دانشگاه تبریز، میزبانی از فرصت‌های مطالعاتی، تبادل استاد و دانشجو و … باشد.
رئیس دانشگاه تبریز با بیان اینکه با گسترش ارتباطات و توسعه دیپلماسی علمی می توان برای توسعه و پیشرفت دو کشور کمک بزرگی انجام داد، یادآور شد: دو دانشگاه بزرگ و تاثیرگذار دانشگاه تبریز و دانشگاه الفرات الاوسط با توجه به توانمندی‌ها و ظرفیت های فراوانی که در موضوع های مختلف دارند که می توان از این پتانسیل ها برای رفع نیازهای دو کشور بهره مند شد.
به گفته وی در حال حاضر بیش از ۱۲۰۰ دانشجوی عراقی در رشته های مختلف در دانشگاه تبریز مشغول به تحصیل هستند که در سال های آینده با گسترش و توسعه همکاری‌های مشترک این تعداد افزایش خواهد یافت.
وی افزود: دانشگاه تبریز با توجه به ظرفیت ها و توانمندی‌هایی که در حوزه های مختلف (فنی و مهندسی، شیمی، کشاورزی، علوم پایه، علوم انسانی و فناوری ها نو) دارد، آماده هر گونه همکاری با دیگر دانشگاه های جهان، به خصوص با دانشگاه های کشور عراق و از جمله با دانشگاه دانشگاه الفرات الاوسط است.
رئیس دانشگاه تبریز در بخش دیگر سخنان خود با تشریح برخی دستاوردهای این دانشگاه گفت: دانشگاه تبریز بعد از دانشگاه تهران دومین دانشگاه قدیمی ایران است که در حال حاضر با داشتن ۲۴ هزار دانشجو که نیمی از این دانشجویان دختر هستند، ۲هزار نفر هیات علمی و کارمند، ۲۰ دانشکده، چندین پژوهشکده، قطب علمی و ۴۰۰ آزمایشگاه و کارگاه و آزمایشگاه مرکزی به عنوان یکی از دانشگاه های برتر ایران و جهان است.
دکتر مظفر صادق حسن المظفری رییس دانشگاه الفرات الاوسط کشور عراق نیز در این نشست ضمن ابراز خرسندی از حضور در دانشگاه تبریز با معرفی جایگاه و نقش این دانشگاه در کشور عراق و منطقه گفت: دانشگاه الفرات الاوسط با قدمت بیش از ۶۰ سال و با داشتن بیش از ۳۰ هزار دانشجو و ۳ هزار هیات علمی و با جذب دانشجو در همه رشته های فنی و مهندسی، پزشکی، کشاورزی، علوم انسانی، هندسی، اقتصادی، علوم پایه و … یکی از دانشگاه های مهم و تاثیرگذار کشور عراق است.
رییس دانشگاه الفرات الاوسط کشور عراق در ادامه با اشاره به اینکه این دانشگاه با توجه به این همه ظرفیت، آماده هر گونه همکاری با دانشگاه های ایران و به ویژه دانشگاه تبریز است، اضافه کرد: ما نیز آماده همکاری های بیشتر با این دانشگاه و در حوزه های مختلف با توجه به نیاز دو کشور هستیم.
وی با اشاره به مخاطرات زیست محیطی و نیز رتبه های درخشان بین المللی دانشگاه تبریز در بسیاری از زمینه های تحقیقاتی خواستار همکاری طرفین در زمینه مطالعات منابع آبی و آلودگی هوا و نیز مهارت افزایی فارغ التحصیلان به منظور ورود به بازار کار شد.
دکتر جلال شیری معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تبریز نیز در این نشست با ارایه برخی پیشنهادها خواستار توسعه همکاری های مشترک با توجه به ظرفیت های دو دانشگاه شد. 
وی افزود: این همکاری ها می تواند در بخش های مختلف و از جمله مسایل زیست محیطی، آلودگی هوا، سنجش آلودگی هوا، مهندسی نفت، فناوری های نو و … باشد.  
دکتر سعید شجاعی، مدیر همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه تبریز نیز در این نشست ضمن تشریح دستاوردهای دانشگاه تبریز در عرصه های جهانی و رتبه بندیهای  بین المللی گفت: دانشگاه تبریز در حال حاضر با بیش از
۲۰۰ دانشگاه معتبر دنیا تفاهم نامه همکاری مشترک دارد که تعدادی از این دانشگاه ها از کشور عراق است و برنامه ریزی جهت عملیاتی سازی آنها در حال پیگیری است. 
بر پایه همین گزارش؛  تفاهم نامه همکاری مشترک دو دانشگاه  در ۱۵ ماده در دو نسخه انگلیسی و عربی بیشتر به منظور گسترش همکاری‌های بین‌المللی، تبادل دانش و تجربیات علمی و آموزشی و فراهم آوردن گسترش توسعه ارتباطات در حوزه‌های مختلف با استفاده از ظرفیت‌های طرفین به امضای دکتر صفر نصراله زاده، رئیس دانشگاه تبریز و دکتر مظفر صادق حسن المظفری رییس دانشگاه الفرات الاوسط کشور عراق رسید.