رهبر جهانی کلیسای شرق آشوری در بازدید از کتابخانه مرکزی تبریز؛قدردانی از اهتمام ویژه نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در حفظ نسخ خطی کتب آسمانی
رهبر جهانی کلیسای شرق آشوری در بازدید از کتابخانه مرکزی تبریز؛قدردانی از اهتمام ویژه نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در حفظ نسخ خطی کتب آسمانی

رهبر جهانی کلیسای شرق آشوری در بازدید از کتابخانه مرکزی تبریز گفت: از اهتمام ویژه نهاد کتابخانه های عمومی کشور ایران برای حفظ یکی از قدیمی ترین نسخه های کتب آسمانی مسیحیان قدردانی می کنم. به گزارش صدای آناک به نقل ازروابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان آذربایجان شرقی، «پاتریارک مارآوا روئیل سوم» رهبر جهانی […]

رهبر جهانی کلیسای شرق آشوری در بازدید از کتابخانه مرکزی تبریز گفت: از اهتمام ویژه نهاد کتابخانه های عمومی کشور ایران برای حفظ یکی از قدیمی ترین نسخه های کتب آسمانی مسیحیان قدردانی می کنم.

به گزارش صدای آناک به نقل ازروابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان آذربایجان شرقی، «پاتریارک مارآوا روئیل سوم» رهبر جهانی کلیسای شرق آشوری روز شنبه ۳۰ اردیبهشت ماه از کتابخانه مرکزی تبریز بازدید کرد.

وی در این بازدید ضمن تقدیر از نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برای نگهداری مناسب و مطابق با استانداردهای روز دنیا از نسخه‌های خطی قدیمی ویژه فرهنگ‌ها، زبان‌ها و ادیان مختلف به‌ویژه انجیل رسولان گفت: همه کتاب‌های آسمانی برای فراهم کردن صلح و آسایش و رساندن انسان‌ها به سعادت دنیا و آخرت نازل شده‌اند. بنابراین حفظ آنها برای انتقال مفاهیم عمیق موجود به نسل‌های آینده امری ضروری است.

رهبر جهانی کلیسای شرق آشوری با تأیید این مطلب که نسخه انجیل موجود در کتابخانه مرکزی تبریز بیش از هزار سال قدمت دارد گفت: کتاب مقدس به زبان آشوری در چندین منطقه وجود داشته که متأسفانه در اثر ناآگاهی و جهل نابود شده است و این نسخه موجود یکی از نسخه‌های نادر انجیل به زبان آشوری است که توسط جمهوری اسلامی ایران و کتابخانه مرکزی تبریز در شرایط مناسب و استاندارد نسخه‌های خطی حفظ شده است.

پاتریارک مارآوا روئیل سوم با اشاره به اینکه در تاریخچه کلیسای آشوری از قدیم در ایران نیز کلیسا بوده و مسیحیان و مسلمانان کنار هم زندگی کرده‌اند، افزود: برای همین سابقه تاریخی آشوریان و کلیسای شرق آشوری، خودمان را از فرزندان این آب و خاک می‌دانیم و برای همین مسئله برای کشور ایران احترام خاصی قائل هستیم.

کتابخانه‌های عمومی در ایران به واقع دانشگاه عامه مردم است

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان آذربایجان شرقی به عنوان نماینده نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور نیز در دیدار با رهبر جهانی کلیسای شرق آشوری گفت: شبکه کتابخانه‌های عمومی ایران با دارا بودن بیش از سه هزار و ۷۰۰ کتابخانه عمومی و با هفت هزار و ۵۰۰ نیروی انسانی و دارا بودن بیش از ۲.۵ میلیون نفر عضو فعال، از نظر توسعه شبکه کتابخانه‌ای در منطقه و جهان اسلام، رتبه برتر را دارد.

اسد بابایی با بیان اینکه نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور ایران به دنبال تفسیر و تببین کارکردی جدیدی از مفهوم ارائه خدمات به اعضا و مراجعان و تقویت نقش اجتماعی کتابخانه‌ها در جامعه است گفت: ما اعتقاد داریم کتابخانه‌ها سازمان‌هایی اجتماعی و بخشی از ساخت اجتماعی جامعه هستند که توان ارائه خدمات به همه اقشار جامعه را دارند. وی افزود: کتابخانه‌های عمومی در ایران فارغ از ملیت، نژاد، جنسیت، مذهب، زبان و سن به همه اقشار مردم خدمات ارائه می‌دهد. در ایران کتابخانه عمومی به واقع دانشگاه عامه مردم است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان آذربایجان شرقی افزود: در نهاد کتابخانه‌های عمومی ایران اطمینان راسخ داریم که باید از ظرفیت‌های بین‌المللی، ارتباطات و تعاملات در سطح جهانی برای معرفی اقداماتی که در جمهوری اسلامی ایران انجام شده، به‌خصوص در بخش فرهنگ و کتابخانه‌های عمومی و بهره از تجربیات کشورهای دیگر در این بخش استفاده کنیم.

بابایی ادامه داد: در این راستا نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور یکی از اعضای فعال فدراسیون بین‌المللی انجمن‌ها و مؤسسات کتابداری(ایفلا) است. علاوه بر حضور جدی در ایفلا؛ تفاهم‌نامه همکاری با کتابخانه امیرالمؤمنین علیه السلام نجف اشرف عراق و کتابخانه غازی خسروبیگ سارایوو بوسنی و هرزگوین از جمله اقدامات اخیر برای گسترش تعاملات منطقه‌ای و بین‌المللی بوده که نهاد مصمم به گسترش آن است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان در پایان خاطرنشان کرد: آنچه در حوزه منابع اطلاعاتی در کتابخانه‌های عمومی به آن پایبند هستیم، اهتمام ویژه در نگهداری از کتابها و نسخه‌های خطی متعلق به فرهنگها، ادیان و زبان‌های دیگر است که نمونه بارز آن نسخه خطی انجیل رسولان است که در کتابخانه عمومی مرکزی تبریز مطابق با استانداردهای جهانی نگهداری و مرمت می‌شود.

گفتنی است در این بازدید «میترو پولیتن ماراپریم آنشیل» اسقف اعظم کلیسای شرق آشوری سوریه، «مارپولس بنیامین» اسقف کلیسای شرق آشوری شیکاگو و شرق آمریکا، «مارابریس یوحنا» اسقف کلیسای شرق آشوری کرکوک و دیانا، «مارنرسای بنیامین» اسقف کلیسای ایران، ارمنستان و گرجستان، «شارلی اتویه تکیه»، نماینده مسیحیان آشوری و کلدانی در مجلس شورای اسلامی و تراب محمدی معاون سیاسی و اجتماعی استانداری آذربایجان شرقی، رهبر جهانی کلیسای شرق آشوری را همراهی می‌کردند.

شایان ذکر است انجیل رسولان موجود در کتابخانه مرکزی تبریز یکی از کاملترین و قدیمی‌ترین انجیل‌های موجود به زبان آشوری است که بر روی پوست در ۲۵۵ ورق با جلد جرمی نگارش شده و با شماره ثبت ۱۹۹۹ در مخزن نسخ خطی این کتابخانه نگهداری می‌شود و در دوم دی ماه ۱۳۹۰ در کمیته ملی حافظه جهانی یونسکو به شماره ۲۵ به ثبت رسیده است.