بازدید از موزه تاریخ طبیعی آذربایجان شرقی تا پایان هفته تنوع زیستی رایگان است
بازدید از موزه تاریخ طبیعی آذربایجان شرقی تا پایان هفته تنوع زیستی رایگان است

به مناسبت روز جهانی تنوع زیستی بازید از موزه تاریخ طبیعی و تنوع زیستی آذربایجان شرقی از اول تا چهارم خرداد ماه به مدت سه روز رایگان است. به گزارش صدای آناک به نقل ازروابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی، داود غنی پور معاون محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست […]

به مناسبت روز جهانی تنوع زیستی بازید از موزه تاریخ طبیعی و تنوع زیستی آذربایجان شرقی از اول تا چهارم خرداد ماه به مدت سه روز رایگان است.

به گزارش صدای آناک به نقل ازروابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی، داود غنی پور معاون محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی با اعلام این خبر گفت: با توجه به اینکه روز اول خرداد ماه به نام روز جهانی تنوع زیستی و با شعار تنوع زیستی و گردشگری پایدار نامگذاری گردیده این اقدام با هدف آشنایی هر چه بیشتر مردم با محیط زیست و تنوع زیستی استان و آگاهی رسانی به آنها درباره اهمیت حفظ حیات وحش انجام گرفته است.وی افزود: تنوع زیستی، میراث ارزشمندی است که بشر آن را از نسل‌های قبل به امانت گرفته است و باید به نسل‌های بعد بسپارد و حفاظت از آن، ریشه در اخلاق، فرهنگ و اعتقادات ملت‌ها دارد .
غنی پور گفت: در استان آذربایجان شرقی بیش از ۳۴۶ گونه جانوری موجود می‌باشد که شامل ۵۲ گونه پستاندار، ۲۲۵ گونه پرنده، ۳۷ گونه خزنده، ۶ گونه دوزیست و ۲۷ گونه ماهی است.
وی اضافه کرد:عمده‌ترین گونه‌های پستانداران و پرندگان حمایت شده یا کمیاب که در چتر حمایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان قرار دارند عبارتند از مرال، شوکا، پلنگ، خرس قهوه‌ای، کل و بز وحشی، سیاه گوش، گربه وحشی و پرندگان حمایت شده‌ای همچون سیاه خروس، قرقاول، دراج، طرلان و سایر پرندگان شکاری و طیف وسیعی از پرندگان کوچک (پاسری فرم‌ها) از آن جمله‌اند.
معاون اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی بیان کرد:علاوه بر آن زیستگاه‌ های آبی مهم و با ارزشی در این استان وجود دارد که تالاب بین ‌المللی قوریگل و تالاب‌ های حاشیه دریاچه ارومیه، جنگل‌ها و زیستگاه‌های حاشیه ارس و دریاچه‌ های پشت سدها که مأمن پرندگان متنوع و حمایت شده، درحال انقراض و آسیب پذیر می‌باشد، از آن جمله ‌اند.
افزودنی است: موزه تاریخ طبیعی تبریز دارای مجموعه های متنوع جانوری منحصر به فرد از جمله ۳۸ گونه پستاندار، ۴۹ گونه پرنده، ۱۳ گونه خزنده، ۹ گونه آبزی، دو نوع سنگواره و نمونه هایی از سخت پوستان و بندپایان است.افزودنی است :موزه تاریخ طبیعی و تنوع زیستی آذربایجان شرقی در محل اداره کل حفاظت محیط زیست استان واقع در اول خیابان آزادی بوده و از اول تا چهارم خرداد ماه در وقت اداری برای بازدید عموم رایگان می باشد.