نگاه ویژه به موضوع تحقیق و توسعه ضامن حیات واحد تولیدی است/ احیای ۱۸ واحد تولیدی راکد در آذربایجان‌شرقی
نگاه ویژه به موضوع تحقیق و توسعه ضامن حیات واحد تولیدی است/ احیای ۱۸ واحد تولیدی راکد در آذربایجان‌شرقی

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی از شناسایی و احیای ۱۸ واحد تولیدی راکد در پنج ماه نخست امسال در استان خبر داد و گفت: برخی از واحدهای تولیدی در طول مسیر فعالیت خود با عواملی مواجه می شوند که گاها تعطیلی آنها را در پی دارد. به گزارش صدای آناک به نقل ازروابط عمومی […]

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی از شناسایی و احیای ۱۸ واحد تولیدی راکد در پنج ماه نخست امسال در استان خبر داد و گفت: برخی از واحدهای تولیدی در طول مسیر فعالیت خود با عواملی مواجه می شوند که گاها تعطیلی آنها را در پی دارد.

به گزارش صدای آناک به نقل ازروابط عمومی اداره کل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی؛ محمدجعفر عظمائی با بیان این که اغلب واحدهای تولیدی به دلیل نبود سرمایه در گردش کافی، به حالت راکد و یا تعطیل تغییر وضعیت می دهند؛ افزود: تامین به موقع منابع مالی لازم از سوی بانک‌ها برای پیشگیری از رکود در واحد تولیدی بسیار حیاتی است.

وی ادامه داد: یکی از دلایل دیگر حرکت واحد تولیدی به سمت تعطیلی، منطبق نشدن محصولات تولیدی با محصولات مشابه خارجی است؛ یعنی به روز نشدن محصولات از نظر کیفیت و سایر موارد موجب شکست تولید می شود برای همین همیشه تاکید می‌کنیم واحدها در کنار خطوط تولید یک واحد تحقیق و توسعه داشته باشند.

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی گفت: تجهیز واحدهای تولیدی به بخش تحقیق و توسعه موجب می شود محصولات تولیدی به روز شوند و از لحاظ کیفیت و قیمت قابلیت رقابت با محصولات داخلی و خارجی را داشته باشند که در نهایت رعایت تمام این موارد باعث می شود تا یک واحد تولیدی بتواند فعالیت خود را ادامه دهد.

عظمائی اضافه کرد: به وجود آمدن مشکلات در بین شرکا نیز در تعطیلی واحدهای تولیدی نقش دارد که البته سهم این موارد کم است.

وی با بیان این که هر واحد راکدی که قابلیت فعالیت دوباره داشته باشد؛ احیا می شود، گفت: با احیای واحدهای راکد می‌توان از زیرساخت‌های موجود برای تولید سایر محصولات استفاده کرد.

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی تاکید کرد: درست است که وزارت صمت متولی بخش تولید است ولی دستگاه‌های زیادی در حوزه تولید دخالت دارند که به منظور ارتقای این بخش همیشه باید در کنار تولید باشند.

عظمائی ستاد تسهیل و رفع موانع تولید را ابزاری مهم و اساسی برای رفع موانع واحدهای تولیدی دانست و گفت: تمام مشکلات بخش تولید معمولا در این ستاد مورد بررسی قرار می‌گیرد که اغلب مشکلات در این ستاد به نتیجه لازم می رسد.

وی ادامه داد: خوشبختانه در سال‌های اخیر نگاه‌ها به سمت رفع موانع بخش تولید بوده است که در این زمینه اداره کل صمت نیز به صورت جدی پیگیر تمام مسائل تولید است.

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی افزود: به تمام واحدهای تولیدی توصیه می‌کنیم تا بخش کوچکی از درآمد خود را به راه اندازی واحد تحقیق و توسعه اختصاص دهند چرا که به روز نگه داشتن فناوری های تولید توان رقابتی در بازارهای هدف را افزایش می دهد.