۱۲ جشنواره ملی و منطقه‌ای در آذربایجان شرقی برگزار می‌شود
۱۲ جشنواره ملی و منطقه‌ای در آذربایجان شرقی برگزار می‌شود

به گزارش خبرنگار صدای آناک،بلاغی عصر در نشست خبری با اصحاب رسانه افزود:با بیان اینکه روز ملی شعر و ادب فارسی ۲۷ شهریور به مناسبت سالروز درگذشت «محمدحسین بهجت تبریزی» ملقب به استاد «شهریار» نام گذاری شده است، اظهار کرد: استاد شهریار دارای مؤلفه‌های مختلفی بوده که اشعار وی در شعر ترکی و فارسی فاخر […]

به گزارش خبرنگار صدای آناک،بلاغی عصر در نشست خبری با اصحاب رسانه افزود:با بیان اینکه روز ملی شعر و ادب فارسی ۲۷ شهریور به مناسبت سالروز درگذشت «محمدحسین بهجت تبریزی» ملقب به استاد «شهریار» نام گذاری شده است، اظهار کرد: استاد شهریار دارای مؤلفه‌های مختلفی بوده که اشعار وی در شعر ترکی و فارسی فاخر و کم نظیر بوده و چنین شاعری که مسلط به ۲ زبان در دوره معاصر باشد، بی نظیر است.

وی زمان شناسی استاد شهریار را از دیگر ویژگی‌های این استاد نام برد و اظهار کرد: وی به مسائل زمان زیست خود آشنا بود و با توجه به حساسیت به مسائل اجتماعی، سیاسی، ملی، میهنی و منطقه‌ای آن زمان و درک صحیح از این مسائل بر مبنای آن کنشگری و شعرسرایی کرده و آثار وی اثر بخش بود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی با اشاره به غزل‌های عاشقانه، اشعار حماسی و توصیفی این استاد، گفت: آن چنان که باید این شاعر در سطح دنیا و کشور شناسانده و معرفی نشده است.

بلاغی، ادامه داد: روز ملی شعر و ادب فارسی، روز انسجام و وحدت آفرین رویداد با محوریت تبریز در سطح کشور بوده و برنامه‌های متعددی در سطح کشور و استان تدارک دیده شده که تعدادی از آنها آغاز شده و تعدادی از آنها مانند نشست تخصصی شعر و ادب فارسی با حضور اساتید پنج کشور گرجستان، عراق، ترکیه، آذربایجان و ایران در حال برگزاری است.

وی با اشاره به همکاری دستگاه‌های مختلف در برگزاری برنامه‌های روز ملی شعر و ادب فارسی، یادآور شد: این برنامه‌ها به مدت سه روز از ۲۶ تا ۲۸ شهریور برگزار می‌شود که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ۹ برنامه در تبریز و ۶۱ برنامه در شهرستان‌ها تدارک دیده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی گفت: این برنامه‌ها در سه حوزه پژوهشی و علمی، تولید محتوا مانند استوری موشن، کلیپ و پوستر و حوزه ترویجی مانند برگزاری نشست‌های ادبی و تولید محتوای ادبی و شعر برگزار می‌شود.

بلاغی، با بیان اینکه روز ۲۷ شهریور برنامه محوری و اصلی بزرگداشت روز ملی شعر و ادب فارسی برگزار می‌شود، افزود: قبل از ظهر این روز مزار استاد شهریار با حضور مردم، اهالی هنر، ادب و شعر در مقبره الشعرا گلباران می‌شود و بعد از ظهر نیز با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همایش ملی روز شعر و ادب فارسی در تالار پتروشیمی تبریز برگزار خواهد شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی با بیان اینکه امسال بیش از ۱۲ جشنواره ملی و منطقه‌ای در استان برگزار می‌شود، گفت: نمایشگاه کتاب نیز در سطح بالاتری و به صورت جشنواره فرهنگی کتاب در تبریز برگزار می‌شود.

بلاغی، افزود: جشنواره منطقه‌ای تئاتر، جشنواره ملی عکس و فیلم روستا و جشنواره ملی تئاتر ارسباران از جمله این جشنواره‌ها در سطح آذربایجان شرقی است.

وی با تبریک روز سینما به فعالان و اهالی عرصه سینما، اظهار کرد: جشن روز ملی سینما به عنوان مهر سینمای ایران به خاطر ایام رحلت پیامبر اکرم (ص) به چهار تا هفت مهر ماه موکول شد و به همین مناسبت ۲ تا سه سالن سینما از جمله سالن سینمای چاراویماق به بهره برداری می‌رسد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی با اشاره به برگزاری اجلاسیه شهدای هنر و رسانه این استان عصر چهارشنبه در تالار پتروشیمی تبریز در قالب کنگره ۱۰ هزار شهید اذربایجان شرقی، گفت: در این استان در دوران پیروزی انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و جبهه مقاومت ۶۷ شهید حوزه فرهنگ، هنر و رسانه تقدیم نظام و انقلاب اسلامی کرده است.

بلاغی ادامه داد: در این اجلاسیه که با حضور خانواده‌های شهدا، اهالی فرهنگ، هنر و رسانه استان شرکت می‌کنند از هشت نفر از اساتید پیشکسوت، ایثارگران و یادگاران دفاع مقدس که در حوزه فرهنگ و هنر فعال هستند، تجلیل می‌شوند.

وی یادآور شد: از مجموعه کتاب خاطرات شهدای هنرمند و رسانه، مجموعه آثار تجسمی و قطعه موسیقی رونمایی می‌شود.