مدیرگروه طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی تبریز مطرح کرد؛اورژانس پیش بیمارستانی در خط مقدم مراقبت و درمان
مدیرگروه طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی تبریز مطرح کرد؛اورژانس پیش بیمارستانی در خط مقدم مراقبت و درمان

مدیرگروه طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: اورژانس پیش بیمارستانی به عنوان نخستین خط مراقبت و درمان در برخورد با بیماران اورژانس خارج بیمارستانی، از اهمیت قابل توجهی در سیستم سلامت برخوردار است. به گزارش صدای آناک به نقل ازروابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، دکتر علیرضا علاء به مناسبت ۲۶ شهریور ماه سالروز […]

مدیرگروه طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: اورژانس پیش بیمارستانی به عنوان نخستین خط مراقبت و درمان در برخورد با بیماران اورژانس خارج بیمارستانی، از اهمیت قابل توجهی در سیستم سلامت برخوردار است.

به گزارش صدای آناک به نقل ازروابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، دکتر علیرضا علاء به مناسبت ۲۶ شهریور ماه سالروز تاسیس اورژانس پیش بیمارستانی ضمن تبریک این روز به همه همکاران تلاشگر در پایگاه های شهری روستایی  واحد ستاد هدایت بیمار، اتاق بحران و بقیه قسمت ها که بصورت شبانه روزی و بدون وقفه در گرما و سرما و شرایط سخت همکار و همراه پزشکان و همکاران بیمارستانی هستند گفت: رشته تخصصی طب اورژانس به صورت تخصصی در سه حوزه فعالیت می کند که شامل  اورژانس پیش بیمارستانی،اورژانس بیمارستانی و فجایع و بلایا است که معمولا به دلیل پررنگ بودن بخش بیمارستانی زحماتی که همکاران دراورژانس پیش بیمارستان و واحد های عملیات اضطراری و بحران می کشند آنچنان که باید مورد توجه قرار نمی گیرد. این در حالیست که  این دو حوزه از بالهای اصلی طب اورژانس هستند و اگر فعالیت این واحد ها نباشد امکان انتقال بیماران در کوتاهترین زمان و ایمن ترین شرایط  به مراکز درمانی وجود ندارد.
.مدیرگروه طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی تبریز افزود :اخیرا با پیشرفت هایی که در حوزه وسایل ارتباط جمعی و علمی حاصل شده  حضور همکاران پیش بیمارستان در اجرای برنامه های درمانی که در قالب پروتکل های ابلاغی از وزارت خانه برای بیماری هایی مثل سکته های قلبی و مغزی ابلاغ می شود باعث شده این پروتکل ها و دستورالعمل ها به خوبی و در کمترین زمان انجام بگیرد و مصدومین و بیماران به موقع به مراکز درمانی منتقل بشوند.
این استاد دانشگاه افزود: در نظام سلامت، کیفیت خدمات بسیار مهم است و ایمنی بیمار یکی از مهم‌ترین عناصر آن است. داشتن ایمنی مطلوب برای جلوگیری از حوادث، مستلزم درک و نگرش شخصی به همراه نگرش سازمانی به ایمنی است . بهبود فرهنگ ایمنی با عملکرد ایمن و کاهش رویدادهای ناگوار در ارتباط است و نقش مهمی در ارتقای ایمنی بیمار در مراکز درمانی ایفا می‌کند.
دکتر علیرضا علا در خصوص اهمیت کادر عملیاتی اورژانس پیش بیمارستان گفت: ارائه‌دهندگان خدمات پیش بیمارستانی دارای سطوح متفاوت تجربه و آموزش و مهارت های لازم می‌باشند چون با در نظر گرفتن عواملی مانند محیط کار نامساعد و پیچیده بودن مراقبت‌های اورژانسی در خارج از بیمارستان، و نیز با توجه به اینکه هنگام ارائه خدمات پیش بیمارستانی، مراقبت‌ها به‌دور از حمایت پزشکی در یک محیط متغیر و دشوار به بیماران با علائم و وضعیت‌های بسیار متفاوت و ناپایدار ارائه می‌شود، نیاز به‌دقت و مهارت زیادی است. و کار این عزیزان بسیار ارزشمند است.
رئیس بخش اورژانس بیمارستان امام رضای تبریز فعالیت همکاران اورژانس در بعد سلامتی بیماررا قابل توجه و تقدیر خواند گفت: امیدوارم شاهد کاسته شدن حوادث ترافیکی و اتفاقاتی باشیم که سلامت روحی، جسمی اجتماعی و از همه مهمتر جان هموطنان عزیزمان را تهدید می کنند و به امید خدا با ایجاد زیرساخت های مناسب درصنعت حوزه خودرو سازی و راه سازی و از طرفی افزایش سطح آگاهی و نگرش لازم در مردم سبک زندگی ایمن  و سالم انتخاب شده و شاهد کمترین میزان حوادث و اتفاقات تلخ در کشور و استان عزیزمان باشیم.