اشتعال پذیری جنگل ها و مراتع مناطق شمال غرب کشور از موضوعات مهم  آتش سوزی ها
اشتعال پذیری جنگل ها و مراتع مناطق شمال غرب کشور از موضوعات مهم  آتش سوزی ها

به گزارش خبرنگار صدای آناک، اشتری در نشست تخصصی آموزشی اطفای حریق جنگلها و مراتع افزود: هر چه دانش جوامع محلی و محیط بانان حفاظت محیط زیست در خصوص اطفای حریق و مقابله با انواع آتش سوزی ها تقویت شود و اجازه ندهیم این حوادث تبدیل به بحران شوند، به همان میزان در حفظ جنگل […]

به گزارش خبرنگار صدای آناک، اشتری در نشست تخصصی آموزشی اطفای حریق جنگلها و مراتع افزود: هر چه دانش جوامع محلی و محیط بانان حفاظت محیط زیست در خصوص اطفای حریق و مقابله با انواع آتش سوزی ها تقویت شود و اجازه ندهیم این حوادث تبدیل به بحران شوند، به همان میزان در حفظ جنگل ها و مراتع کار اصلی و تاثیرگذار صورت گرفته است.

وی گفت: تهیه و تدوین اطلس آتش سوزیهای جنگلی بعنوان اولین حرکت ساختاری همچنین دانش افزایی و اولویت دادن به مباحث آموزشی با موضوعیت ارائه راهکارهای جدید مقابله با حریق را ارائه کرد و موضوع اشتعال پذیری جنگل ها و مراتع مناطق شمال غرب کشور را موضوع مهم و موثر در آتش سوزی ها دانست.

اشتری ادامه داد: آتش سوزی در هر نقطه ای از جنگل ها و مراتع به راحتی امکان احیای مجدد ندارد و با توجه به اینکه ۸۰ درصد عامل آتش سوزی ها مربوط به عوامل انسانی است، باید نسبت به فرهنگ سازی آن توجه شود ومحیط بانان و جوامع محلی  بخاطر نزدیکی به کانون های آتش سوزی، دسترسی سریعتری برای اطفای حریق دارند.

وی افزود:تهیه سندی چون به عنوان نخستین حرکت ساختاری و دانش افزایی به شمار می رود که در آن باید به مباحث آموزشی با موضوعیت ارائه راهکارهای جدید مقابله با حریق اهمیت و جایگاه خاصی داده شود.

وی اشاره کرد: اصول مدیریت آتش و دلایل آن، چرخه مدیریت بلایای طبیعی است که در مدیریت آتش، استفاده از آتش سوزی تجویزی در جنگلداری و حفاظت، نقش داوطلبان سلامت انسان و امنیت انسانی از دگیر سرفصل های این دوره آموزشی است.

اشتری گفت: امسال اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی با خرید پهپاد، نصب و راه اندازی دوربین های با قدرت بزرگنمایی ۳۶۰ درجه در مناطق حفاظت شده در تلاش است تا حدود زیادی از مساحت جنگلی دچار حریق را کاهش دهد.