رفع دغدغه‌های کشاورزان با کشت قراردادی۶۰۰ هزار هکتار اراضی آذربایجان شرقی تحت پوشش طرح کشت قراردادی
رفع دغدغه‌های کشاورزان با کشت قراردادی۶۰۰ هزار هکتار اراضی آذربایجان شرقی تحت پوشش طرح کشت قراردادی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: کشت قراردادی علاوه بر تنظیم بازار از طریق کنترل تولید و افزایش کیفیت محصولات تولیدی، دغدغه کشاورزان برای تأمین نهاده‌های کشاورزی و فروش محصولات تولیدی را نیز برطرف می کند.به گزارش صدای آناک به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان، اکبر فتحی در گفتگو با خبرنگاران […]

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: کشت قراردادی علاوه بر تنظیم بازار از طریق کنترل تولید و افزایش کیفیت محصولات تولیدی، دغدغه کشاورزان برای تأمین نهاده‌های کشاورزی و فروش محصولات تولیدی را نیز برطرف می کند.
به گزارش صدای آناک به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان، اکبر فتحی در گفتگو با خبرنگاران در خصوص حمایت سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی از کشت قراردادی گفت: مهم‌ترین حمایت جهاد کشاورزی در کشت قراردادی، توزیع کود‌های فسفاته و پتاسه میان کشاورزان قراردادی و کسر وجه آن در زمان تحویل محصول است.
وی ادامه داد: حمایت دیگر از کشاورزی قراردادی در بخش بیمه محصولات است به صورتی که کشاورزان کشت قراردادی شامل ۲۰ درصد تخفیف تعرفه بیمه خواهند شد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی تصریح کرد: در بستر کشت قراردادی نهاده‌هایی مثل کود، بذر و بیمه در اختیار زارعین قرار خواهیم داد و در زمان برداشت وجه از حساب کشاورزان از محل محصول تحویلی کشاورزان کسر و مابقی به کشاورزان داده خواهد شد.
فتحی کشت قراردادی را از اولویت‌های وزارت جهاد کشاورزی دانست و هدف از اجرای آن را حمایت از تولید داخل عنوان کرد و افزود: تولید باید تقاضامحور باشد و تولید محصولات با کشت قراردادی از تولید مازاد جلوگیری خواهد کرد، همچنین کالا براساس کیفیت و شاخص‌های مدنظر تولیدکنندگان و صادرکنندگان در اختیار آن‌ها قرار خواهد گرفت.
وی ادامه داد: اجرای کشت قراردادی در سال زراعی آتی به افزایش خوداتکایی در تولید گندم، کاهش واردات جو و تأمین قسمتی از کنجاله و روغن موردنیاز کشور کمک می‌کند. جهاد کشاورزی در اجرای تکامل‌یافته این اصل نه به ‌عنوان خریدار، بلکه در نقش سیاست‌گذار، الگوسازی می‌کند و مدل ارائه‌ شده از طریق صنایع و واحد‌های تولیدی و براساس تقاضای طرفین به اجرا درمی‌آید.
رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی دریافت تسهیلات بانکی جهت تأمین مالی در قالب کشت قراردادی و دریافت یارانه برای انتقال دانش و فناوری و ترویج در تولید گندم، جو و دانه‌های روغنی و یارانه آزمون آب، خاک، گیاه و نسخه ‌نویسی و کمک‌ هزینه حمل محصول از مزرعه تا مراکز تحویل گیری را از دیگر امتیازات موجود در قالب کشت قراردادی قلمداد کرد.
فتحی در خصوص حمایت‌های صورت گرفته از مجریان غیردولتی کشت قراردادی نیز گفت: وزارت جهادکشاورزی با اعطا تسهیلات بانکی جهت تأمین مالی خرید و همچنین معافیت از شمول قیمت‌گذاری تکلیفی دولت در فروش کالاها و فرآورده‌های تولیدی حاصل از خرید محصول کشاورزی قراردادی از مجریان غیردولتی کشت قراردادی حمایت خواهد کرد.
وی گفت: با اجرای کشت قراردادی علاوه بر تنظیم بازار در مرحله تولید، افزایش کیفیت محصولات تولیدی و حل مشکل تولید مازاد، دغدغه‌های مالی کشاورزان برای تأمین نهاده‌های کشاورزی و فروش محصولات تولیدی نیز به‌ صورت کامل برطرف خواهد شد.
وی با بیان اینکه ۵۹۴٫۸ هزار هکتار از اراضی استان آذربایجان شرقی تحت پوشش طرح کشت قراردادی قرار می‌گیرند گفت: در اجرای این طرح در سال زراعی آتی ۴۰۸ هزار هکتار از اراضی دیم و ۵۸ هزار هکتار از اراضی آبی به زیر کشت گندم خواهد رفت که زراعت جو دیم نیز در سطح ۱۲۰ هزار هکتار انجام می‌شود.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی همچنین از کشت ۸ هزار و ۸۰۰ هکتار دانه های روغنی شامل کلزا (آبی ۵ هزار هکتار) ، گلرنگ (آبی ۸۰۰ هکتار / دیم ۲۰۰۰ هکتار) و کاملینا (دیم ۱۰۰۰ هکتار) در قالب کشت قراردادی در این استان خبر داد.