افسردگی
افسردگی

مقدمه:هرچند افسردگی از دیرباز به عنوان نابسامانی های روانی عمده شناخته شده است اما در دهه های اخیراهمیت این بیماری هم از حیث رنج و آزاری که مبتلایان به آن تحمل می کنند وهم از لحاظ بار سنگینی که این ناراحتی بر منابع درمانی ملت ها تحمیل می کند، بیش از پیش مورد توجه قرار […]

مقدمه:
هرچند افسردگی از دیرباز به عنوان نابسامانی های روانی عمده شناخته شده است اما در دهه های اخیراهمیت این بیماری هم از حیث رنج و آزاری که مبتلایان به آن تحمل می کنند وهم از لحاظ بار سنگینی که این ناراحتی بر منابع درمانی ملت ها تحمیل می کند، بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. افسردگی نوعی حالت روانی ناخوشایند است که که با دلزدگی و یاس و خستگی پذیری شناخته می شود و غالبا با نوعی اضطراب کم و بیش همراه است.
تعریف افسردگی:
افسردگی یک حالت خلقی است که ویژگی های مهم آن خلق افسرده و از دست دادن علاقه و لذت است . احساس افسردگی خیلی قویتر و ناخوشایند تر از دوره های کوتاه غمگینی است که همه ما گاهگاهی آن را تجربه کردیم و معمولا طولانی تر است حتی ممکن است روز ها و هفته ها و ماه ها ادامه پیدا کند.
علایم افسردگی در چهار طبقه کلی قرار می گیرد که شامل:
علایم هیجانی(احساس غمگینی و گناه) و شناختی( کاهش اعتماد بنفس و نا امیدی)و رفتاری( کندی روان حرکتی)و جسمی( مشگلات خواب و اشتها).
بیشتر مردم در زمان افسردگی ۵ یا ۶ نشانه از علایم افسردگی را در خود احساس می کنند.
-احساس غمگینی و گناه و نا امیدی
-ازدست دادن علاقه یا لذت بردن
-گریه کردن زیاد یا گریه نکردن
-احساس تنهایی حتی در جمع
-کاهش اعتماد بنفس
-افکار خودکشی
-دشواری در تمرکز و تصمیم گیری
-عدم توانایی انجام کارهای روزمره
-خستگی و بی انرژی بودن
-مشکلات خواب
-تغییر اشتها و وزن
علل افسردگی:
افسردگی نیز مانند سایر بیماری های روانشناختی یک علت واحدی ندارد و حاصل تعامل عوامل مختلف از جمله ژنتیک، زیستی، اجتماعی و روانشناختی است. تحقیقات نشان می دهد بسیاری از بیماری ها قبل از شروع افسردگی یک استرس شدید را تجربه می کنندکه نقش عامل آشکارساز افسردگی را بازی می کند.
این استرس می تواند شامل مرگ یک فرد نزدیک، از دست دادن یک ارتباط مهم، از دست دادن شغل، شکست تحصیلی و … م باشد
پیامد های افسردگی:
۱- خودکشی: مصیبت بار ترین پیامد افسردگی خودکشی است. میزان شیوع افسردگی و خو دکشی در دوران بلوغ به شدت افزایش می یابد. افکار خودکشی در میان جوانان افسرده در مقایسه با جوانان دیگر بیشتر است..
۲ – اعتیاد:برخی از مردم برای رفع عوارض و نشانه های افسردگی به استفاده از الکل و داروهای غیر مجاز روی می آورند که پزشکان به این روش خود درمانگری می گویند. اثرات الکل یا مواد موقتند. موقتا احساس غمگینی گناه یا بی ارزشی بودن را کاهش دهد. اما هنگامی که اثرات آن از بین می رود، احساسات بد دوباره باز خواهند گشت. پیامد های افسردگی نیز می تواند شخص را به سوی اعتیاد سوق دهد.
۳-اضطراب: اضطراب خویشاوند افسردگی ، افراد را در همه گروه های سنی آزار می دهد و به وِیژه برای جوانان زیان بخش باشد. افراد در طول زندگی خود علایم اضطراب را تجربه می کنند و این تنش ها گاه گاه هم برای فرد نگرانی ندارد و حتی می تواند بعضا برای زندگی فرد سودمند باشد، چون سبب ایجاد انگیزه در آن ها می شود که تا مطالعه بیشتری انجام دهند و یا رفتار خوبی از خود نشان بدهند. اما بسیاری از افراد به طور پیوست اضطراب را تجربه می کنند.
کارهای که می توانیم برای مبتلایان افسردگی انجام دهیم:
-دربرنامه ریزی در انجام کار های روزمره شان کمک کنیم.
-آن ها را تشویق کنیم روزانه ورزش کنند.
-به آن ها کمک کنیم به جای افکار منفی، بر افکار مثبت تمرکز کنند.
-سعی کنیم به حرف های آن ها گوش دهیم و نشان دهیم قصد کمک داریم.
-فرد افسرده را تشویق کنیم به یک متخصص مراجعه کند
زندگی در کنار یک فرد افسرده خیلی دشوار است اما نکته های وجود دارد که اگر به آن ها عمل کنیم، درکنار حفظ سلامت خود به فرد افسرده نیز کمک کرده ایم.
درمان های افسردگی:
افسردگی از جمله اختلالاتی است که درمان های موثر زیادی وجود دارد که معمولا هرچه زودتر درمان را شروع کنند بهتر نتیجه خواهند گرفت. دو نوع درمانی که تاثیر درمانی بیشتری دارد،روان درمانی و دارو درمانی است که با تلفیق این دو درمان می توان نتیجه بهتری را گرفت.
روان درمانی:
این نوع درمان شامل درمان های است که از دارو استفاده نمی کند از جمله: شناخت درمانی، روان درمانی بین فردی، رفتار درمانی، گوش دادن، همدلی، درک موقعیت زندگی بیمار و قضاوتی نبودن جلسات درمانی و ….
دارو درمانی:
دارو جهت درمان افسردگی طولانی مدت مورد استفاده قرار می گیرد .ازجمله: آمی تریپ تیلین ، نووپرامین، ایمی پرامین و نوروتریپ تلین اشاره کرد.
گذشته از دارو درمانی و روان درمانی می توان به خانواده درمانی و مذهب درمانی و .. هم در درمان افسردگی استفاده کرد.
راهکار هایی که برای افراد افسرده توصیه می شود:
-تغییر نوع نگاه به زندگی
-خواب کافی و اشتهای خوب
-خندیدن از ته دل
-همکلام شدن با دیگران
-نرمش، ورزش و افکار مثبت داشتن.
توصیه های لازم به خانواده و فرد بیمار:
افسردگی بیماری شایع و قابل درمان است به گونه ای که آن را سرماخوردگی روانی نیز می گویند
افسردگی نشانه ضعف، تنبلی و بی اراده بودن نیست
مصرف دارو های افسردگی اعتیاد آور نیست
حداقل دوره مصرف داروها به مدت ۶ ماه برای جلوگیری از شیوع دوباره آن است
منابع:
کاپلان سادوک، خلاصه روانپزشکی، ترجمه پورافکاری، جلد ۲٫انتشارات شهرآشوب.
راس میچل، افسردگی، ترجمه وحید رواندوست. انتشارات آستانه قدس رضوی، چاپ چهارم

تهیه و تنظیم: زیبا عبدالهی- کارشناس ارشد روانشناسی
اداره مشاوره و مددکاری معاونت فرهنگی و اجتماعی فرماندهی انتظامی استان آذربایجان شرقی