ضرورت تنظیم کمباین قبل از فصل برداشت
ضرورت تنظیم کمباین قبل از فصل برداشت

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: تنظیم کمباین ها قبل از برداشت از ریزش ۵ الی ۶ درصدی محصول جلوگیری می کند که این میزان در تامین امنیت غذایی و معیشت کشاورزان موثر است.به گزارش صدای آناک به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی استان، اکبر فتحی در جلسه خرید تضمینی گندم با اعلام […]

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: تنظیم کمباین ها قبل از برداشت از ریزش ۵ الی ۶ درصدی محصول جلوگیری می کند که این میزان در تامین امنیت غذایی و معیشت کشاورزان موثر است.
به گزارش صدای آناک به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی استان، اکبر فتحی در جلسه خرید تضمینی گندم با اعلام این مطلب گفت: گندم محصولی است که قوت غالب سفره مردم به آن وابسته است و کشاورزان متعددی در تولید این محصول راهبردی نقش دارند که در آذربایجان شرقی تعداد این بهره برداران و کشاورزان به ۲۵۰ هزار نفر می رسد.
وی بر توجه ویژه به اصلاح بذر و به زراعی در کشت گندم تاکید کرد و گفت: اقدامات قابل توجهی در این حوزه انجام شده است اما کارهای زیادی نیز هست که باید انجام شود تا بهره وری در حوزه کشت گندم افزایش پیدا کند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی بر اهمیت تنظیم و معاینه فنی کمباین ها قبل از برداشت تاکید کرد و گفت: محصولی که از انواع بلایای طبیعی و غیرطبیعی عبور کرده و به فصل برداشت رسیده است نباید به هیچ وجه از دست برود. با تنظیم کمباین ها می توانیم حداقل ۵ الی ۶ درصد از ریزش محصول جلوگیری کنیم که این میزان هم در معیشت کشاورزان و هم در تامین امنیت غذایی موثر است.
فتحی ادامه داد: البته معاینه فنی کمباین ها باید توسط افراد متخصص و حرفه ای انجام شود که در این زمینه از نظام مهندسی کشاورزی استان می خواهیم که نقش آفرینی فعالی در این حوزه داشته باشد و با انعقاد قرارداد با چند تنظیم کار ماهر، زمینه انجام فوری این کار را فراهم کند.
وی با اشاره به وقوع بلایای طبیعی از قبیل سیل و تگرگ و وقوع خسارت ناشی از آن در عرصه کشاورزی گفت: این بلایای طبیعی در بخشی از شهرها خسارت زیادی را بر کشاورزان وارد کرده است و صندوق بیمه باید هر چه سریعتر به تعهداتی که در قالب خسارت دیدگان دارند عمل کنند چرا که سرعت عمل در انجام تعهدات یک سرمایه گذاری برای صندوق بیمه محصولات کشاورزی خواهد بود و باعث می شود که اقبال کشاورزان به بیمه محصولات خود افزایش پیدا کند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی ادامه داد: عدم ایفای تعهدات توسط بیمه محصولات کشاورزی سبب خواهد شد تا مردم از بیمه محصولات خود امتناع کنند و حتی به توصیه های فنی کارشناسان نیز اعتماد نکنند.
فتحی بر ضرورت مبارزه با آفات و بیماری های گندم تاکید کرد و گفت: در خرید تضمینی گندم باید از ظرفیت های بخش خصوصی مانند اتحادیه کارخانجات آرد و … استفاده کنیم و از نقش آفرینی این تشکل ها به صورت کامل حمایت می کنیم.
وی با اشاره به ظرفیت های تعاون روستایی در زمینه نقش آفرینی در حوزه کشاورزی گفت: تعاون روستایی با توجه به اساسنامه ای که دارد می تواند در حوزه مختلف ورود کرده و نقش آفرینی کند و این آزادی عمل باعث می شود ایرادی نیز نتوانند به تعاون روستایی وارد کنند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی در پایان سخنان خود گفت: وقوع سیل باعث شده است در برخی از مناطق استان، کانال های آبیاری به لایروبی نیاز پیدا کنند که باید هر چه سریعتر در این زمینه اقدامات لازم انجام شود چرا که در صورت تعلل علاوه بر محصولاتی که با وقوع سیل خسارت دیده اند، سایر محصولات نیز دچار آسیب خواهند شد.